YÖK protestocularına cop ve gözyaşartıcı gaz

YÖK'ü protesto etmek amacıyla İstanbul Üniversitesi önünde toplanan öğrenciler, cop ve gözyaşartıcı gaz kullanılarak dağıtıldı.

Yükseköğretim Kurulu'nu (YÖK) protesto etmek amacıyla Beyazıt'taki İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kampusü önünde toplanmak isteyen bir grup, güvenlik kuvvetlerince cop ve gözyaşartıcı gaz kullanılarak dağıtıldı.
YÖK'ün 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle Beyazıt Meydanı'nda izinsiz gösteriler yapılacağı bilgisini alan polis, zırhlı araç ve 'robocop' olarak bilinen personel ile bir helikopter ve eğitimli köpeklerin de katılımıyla meydan ile İÜ'nün içi ve çevresinde yoğun önlemler aldı.
İlk olarak YÖK'ü protesto eden sloganlarla İletişim Fakültesi tarafından Beyazıt Meydanı'nın yakınına gelen yaklaşık 50 kişilik öğrenci grubu, kısa bir basın açıklaması yaptıktan sonra KESK ve DİSK'in Ankara yürüyüşüne destek vermek amacıyla dağıldı.
Bu grubun ardından İÜ Yerleşkesi içinde toplanan yaklaşık 100 kişilik başka bir grup da, ana kapıya çıkarak basın açıklaması yapmak istedi.
Bu grubun demir kapıdan dışarı çıkmasına izin vermeyen polis, Fen-Edebiyat Fakültesi'nden çıkarak ana kapı önünde içeriden gelenlerle buluşmak isteyen yaklaşık 100 kişilik başka bir gruba ise
cop ve gözyaşartıcı gaz kullanarak müdahale etti.
YÖK'ü protesto etmek için slogan atan ve pankart açan bu gruptan bazı kişiler gözaltına alınırken, büyük çoğunluğu Laleli tarafına doğru kaçarak dağıldı. Bu kargaşada demir parmaklığı açtırarak ana kapıya çıkan grup ile çevresini saran güvenlik kuvvetlerinin bekleyişi ise sürüyor.

ANKARA'DA ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Başkent Ankara da YÖK'ü protesto gösterilerine sahne oldu. Kızılay'da bir grup öğrenci, Yükseköğretim Kurulu'nu (YÖK) protesto etmek amacıyla eylem yaptı. YÖK'ün 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle Güvenpark'ta eylem yapılacağı bilgisini alan polis, Kızılay'da çok geniş güvenlik önlemleri aldı.
Panzerler, itfaiye araçları ve ambulansların hazır bekletildiği Güvenpark'ta, çok sayıda polis de barikat kurdu. Keskin nişancı polislerin Güvenpark'a bakan binaların çatılarında görev aldıkları, dürbünlerle gözetleme yaptıkları ve bir polis helikopterinin de alan üzerinde kontrol uçuşu yaptığı görüldü.
Kızılay Metro İstasyonu, güvenlik gerekçesiyle sabah saatlerinden itibaren kapatılırken, polis, Kızılay'a girecek vatandaşların geçişlerine çeşitli noktalarda üst araması yaparak izin verdi. Bu arada, polis, kimlik kontrolleri sırasında şüpheli gördüğü çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.
Öte yandan, saat 11.30 sıralarında Ziya Gökalp Caddesi'nde bulunan ÖDP Ankara İl Başkanlığı önünde toplanan bir grup öğrenci, Güvenpark'a yürüyerek basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis, İnkılap Sokak
girişinde barikat kurarak, öğrencilerin Kızılay'a girmesine izin vermedi.

BASIN AÇIKLAMASI

'Ankara Gençlik İnisiyatifi' adı altında hareket eden öğrenciler tarafından hazırlanan basın açıklaması, bir öğrenci tarafından okundu.
Açıklamada, 1981 yılında kurulan YÖK'ün eğitim kurumları üzerinde büyük tahribat yaptığı ve üniversitelerdeki bilimselliği yok ettiği vurgulandı.
Üniversitelerin gelir sağlayan şirketlere dönüştürüldüğü, bilgi pazarlayan kurumlara çevrildiği öne sürülen açıklamada, parasız, eşit ve bilimsel eğitim olanaklarının sağlanması istendi.
Açıklamada, üniversitelerin akademik, yönetsel ve mali özerkliğe kavuşturulması gerektiği de ifade edildi. YÖK'ü protesto eden, kaldırılması isteğini içeren çeşitli sloganlar atan ve aynı talepleri içeren dövizler taşıyan öğrenciler, açıklamanın ardından dağıldı.
Bu arada, Güvenpark'ta eylem yapmak üzere TCDD Garı'ndan hareket eden yaklaşık 30 kişilik öğrenci grubunun da polis tarafından
gözaltına alındığı belirtildi.