YÖK 'sağlam duruş' istedi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den onay bekleyen YÖK Yasası'na karşı tepkiler sürüyor.

ERZURUM - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den onay bekleyen YÖK Yasası'na karşı tepkiler sürüyor. Dün Erzurum'a giden YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, Sezer'in yasayla ilgili en isabetli değerlendirmeyi yapacağını söyledi. Üniversitelerden 'sağlam duruş' isteyen Teziç, "Yoksa fakültelere
'hamili kart yakinimdir'le öğrenci almanın yolu açılır" dedi. Teziç, gazetecilerin konuyla ilgili sorularına şu yanıtı verdi:
'Ortaöğretime bakılmalı'
"Cumhurbaşkanı, bir hukukçu olarak konulara hâkim biri. Sanırım en isabetli değerlendirmeyi yapacak. Bu aşamada düşüncelerin önplanda olduğu bir tabloda yürümek çok önemli. Eğitim ve öğretim devlet politikası. Onun
için hepimizin, kısa sürelerle inişli çıkışlı düzenlemelerin getireceği ortamı, basiretle değerlendirme sorumluluğumuz bulunmakta.
Milli Eğitim Bakanlığı düzenlemede ısrarlıysa, bu, Yüksek Öğretim Kanunu üzerinde değil, üzerinde çok ciddiyetle durulması gereken ortaöğretim programıdır. Belli bir lise yapısını ortaya koyarak tartışmak sağlıklı olmaz. Biz, çok daha geniş boyutta ortaöğretimdeki oluşumu beklemek zorundayız. Katkıya hazırız."
Teziç, daha sonra Atatürk Üniversitesi'nde bir konferans verdi. Konferansta parlamentoların görevinin akademik alanı düzenlemek olmadığını vurgulayan Teziç, üniversitelerden 'sağlam duruş' istedi. YÖK Başkanı "Yoksa fakültelere 'hamili kart yakinimdir'le öğrenci alma yolunu açmaya doğru bir adım atılmış olur. Tehlikenin en büyüğü buradadır" dedi.
Siyasi yaklaşım
Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış da, iktidarın siyasi yaklaşımları bırakmasını istedi. Dün, İzmir'de katıldığı bir toplantının açılış konuşmasında YÖK Yasası'nı eleştiren Alkış, "İktidarın siyasi olarak verdiği sözler olabilir. Ama topluma, Anayasa'ya, laikliğe uyma gibi verdiği sözler var. Bugüne kadar çok şey kaybettik. Bundan sonra da çok şey kaybedecek gibi görünüyoruz. Yapılan yanlış hemen düzeltilmeli" dedi.
Konuşmasında imam-hatip liselerine atıfta bulunan Alkış, şunları söyledi: "Üniversitelerin idari ve mali özerkliğini sağlayacak bir çalışma beklerken, böylesi bir grubun üniversiteye girişini tartışır duruma geldik. Bir sistem, model arayışı yok. Yasa kuşa döndü ve katsayı diye bir şeye kilitlendi.
Türkiye'nin geleceği 60 bin kişinin üniversiteye girmesi sorunu değil. Gündem saptırılmakta. Bizans'ın fethi sırasında meleklerin cinsiyeti tartışmasını yapıyoruz."
Alkış, şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı'nın kararından sonra birtakım çözüm yolları açılacaktır. Bir an önce üniversitelerin mali ve idari özerkliğini sağlayacak Anayasa değişikliği yapılmalı. Eğer
imam-hatipliler böyle aydın ve uygar üniversitelere giriyorsa bence adam olur" diye konuştu.
'Adaletsizlik olur'
Aralarında Eğitim-Sen, Mülkiyeliler Birliği ve İnsan Hakları Derneği'nin de yer aldığı 13 sivil toplum örgütü (STÖ), AKP ve CHP' yi ziyaret etti. STÖ temsilcileri, YÖK Yasası'nın Sezer tarafından veto edilmesi durumunda hükümetin yasayı tekrar çıkarmak için ısrarcı olmamasını istedi.
(aa, dha, Radikal)