YÖK savaşları

Valiliğin uyarılarına rağmen YÖK'ü protesto amacıyla Kızılay Meydanı'nda eylem yapmak isteyen öğrenciler polisle çatıştı. 50 kadar eylemci gözaltına alındı.
Polis 3 bin kişilik gruba karşı gaz bombaları ile tazyikli su kullandı. Taşla karşılık veren göstericilerse polis araçlarını ve çevreyi tahrip etti.

ANKARA - YÖK'ü protesto etmek amacıyla, valiliğin dört gün önceden uyarmasına karşın, Ankara'da eylem yapan öğrenciler, polisle çatıştı. 50 kadar öğrencinin gözaltına alındığı olaylarda eylemciler polis arabalarını,
otobüs duraklarını tahrip etti.
Öğrenciler dün sabahın ilk ışıkları ile birlikte başta İstanbul, Eskişehir, Kocaeli, Diyarbakır ve Sakarya olmak üzere çeşitli illerden gelerek Kurtuluş Parkı'nda toplanmaya başladı. Burada Ankara'daki öğrencilerle buluşan yaklaşık 3 bin kişilik grup, saat 12.00'de Kızılay'a doğru yürüyüşe geçti. 'Özgür gençlik', 'NATO'ya hayır', 'YÖK kaldırılsın', 'Soruşturmalar kaldırılsın' yazılı pankartları taşıyan görenciler, 'Yaşasın devrimci dayanışma', 'Katil ABD, Ortadoğu'dan defol' ve 'YÖK, polis, medya, bu abluka dağıtılacak' sloganları eşliğinde Ziya Gökalp Caddesi üzerinden Kızılay'da bulunan SSK İş Hanı'nın önüne kadar geldi.
Polis ikna edemedi
İzinsiz olduğu için öğrencileri Kızılay'a sokmama konusunda kararlı
olan polis, önceki akşamdan itibaren alarm durumuna geçirildi. Başta Bakanlıklar ve Kızılay çevresi olmak üzere neredeyse Ankara'nın tamamında geniş güvenlik önlemleri alan polis, öğrencileri Kızılay Meydanı'na 200 metre mesafede, panzerler ve Çevik Kuvvet ekipleriyle kurduğu barikatta durdurdu. Öğrenciler polis barikatı ile karşılaşınca, Ziya Gökalp Caddesi üzerindeki kaldırım taşlarını sökerek parçalamaya başladı. Bu arada polisin öğrencilere, eylemin korsan olduğu ve dağılmamaları durumunda müdahale etmek zorunda kalacakları yönünde yaklaşık olarak bir saat boyunca dil dökmesi dikkat çekti.
Saat 14.00 olduğunda birkaç öğrenci polislere kaldırım taşlarını fırlatmaya başladı. Bunun üzerine polis gaz bombaları ve panzerlerden sıkılan suyla gruba müdahale etti. Polisin kullandığı biber gazından, başta göstericiler ve gazeteciler olmak üzere çok sayıda vatandaş etkilendi. Ziya Gökalp, Cemal Gürsel, Cebeci Dörtyol, Demirlibahçe, Ulucanlar gibi çok geniş bir bölgeye dağılan öğrenciler, geçtikleri bütün yerlerde otobüs duraklarını, belediye otobüslerini, sokak lambalarını, bankları ve belediyenin ilan panolarını parçaladı.
Ankara'nın ara sokaklarında da polise taşlarla saldıran öğrenciler, sıkıştırdıkları polis panzerlerine de zor anlar yaşattı. Panzerler, geri çekilirken elektrik direklerini yıktı. Bu arada eylemciler güzergahları üzerinde sıkıştırdıkları polis arabalarını da parçaladı. Araçlardaki polisler havaya ateş açtı. Olaylar 16.00 sularında yatışırken, 50'ye yakın kişi gözaltına alındı, eylemci ve polislerden en az 10 kişi yaralandı.
Valilik uyarmıştı
Kendilerini '13 Mart İnisiyatifi' olarak tanımlayan bir grup bir hafta önce, 13 Mart'ta YÖK'ü protesto etmek için Kızılay'da eylem yapacaklarını duyurdu. Ankara Valiliği de eylem için izin alınmadığını, izin alınsa bile eylemin ancak Abdi İpekçi Parkı veya Tandoğan Meydanı'nda yapılabileceğini duyururken, öğrencilerin eyleme katılmamasını istemişti.