YÖK sert çıktı!

19 Mayıs Üniversitesi hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile YÖK arasında 'kılıçlar çekildi'. Düğmeye basılan an ise Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta, Siirtliler Gecesi'ndeki konuşması oldu.

ANKARA - 19 Mayıs Üniversitesi hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile YÖK arasında 'kılıçlar çekildi'. Düğmeye basılan an ise Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta, Siirtliler Gecesi'ndeki konuşması oldu. Erdoğan konuşmasında isim vermeksizin bir üniversitede 83 araştırma görevlisinin işine ideolojik görüşleri nedeniyle son verildiğini söylemişti. Dün de AKP'liler 19 Mayıs üniversitesi hakkında Meclis araştırması açılmasını istedi.
YÖK ise dün konu TBMM'de görüşülmeden önce yaptığı açıklamayla buna tepki verdi. Açıklamada ilgili Yükseköğretim Kanunu'na göre araştırma görevlilerinin görev süresinin yüksek lisans süresiyle sınırlandırılmış olduğu hatırlatılarak şöyle denildi:
Karalama kampanyası
"Akademik yaşamın gereklerine uygun, yasalarca belirlenen çerçevede yürütülen işlemler için üniversitelerimizi hukuk dışı uygulamalar yapılıyormuş gibi karalamaya yönelik bir kampanya yürüten siyasilerin doğru bilgilerle donatılmış olarak davranmalarını temenni ediyoruz. Üniversitelerin yozlaşmasına fırsat verecek girişimlere cesaret verilmemesi sağduyu gereğidir."


    http://www.radikal.com.tr/7486427486420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.