YÖK, TRT Şeş'teki kadın programları için çalışıyor

Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA/İSTANBUL - Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü için kolları sıvayan YÖK, şimdi de Kürt kadınları için bilimsel çalışma başlatıyor.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan TRT Şeş’in (TRT 6) açılış gecesinde, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e kanalda yayımlanacak her türlü program için akademik destek sözü vermişti. TRT Şeş, Kürt kadınlarının halk sağlığı, bankacılık işlemleri ve tarım gibi konularda bilinçlendirilmesini kararlaştırınca YÖK harekete geçti. Üniversitelerin Kadın Çalışma Enstitüleri’nin yayımlanacak kadın programları için bilimsel çalışma yürüteceği öğrenildi. YÖK,Türkiye genelindeki üniversitelerde yapılan Doğu ve Güneydoğu araştırmaların Kürtçe’ye çevrilip TRT Şeş’te yayınlanmasına da katkıda bulunacak. 

TRT 6 protestosu
TRT Şeş’e yönelik protestolarsa sürüyor. DTP Sultanbeyli İlçe Başkanlığı üyeleri dün TRT-Şeş’i protesto etti.  “TRT 6 samimi değil. Onlar aynı gökyüzünde olduğumuzu söylüyorlar ama o gökyüzünden bize bomba atıyorlar” diyen grup üyeleri ‘Devletin Kürdü değil özgür Kürt olmak istiyoruz pankartı açtı.