YÖK üniversitelere sordu: Alkol var mı?

YÖK üniversitelere sordu: Alkol var mı?
YÖK üniversitelere sordu: Alkol var mı?
Redhack tarafından açıklanan yeni belgeler kadrolaşma, alkol satışı ve Dersim konularında YÖK'ün üniversitelere sorduğu ilginç soruları ortaya çıkardı.

Radikal.com.tr - Yükseköğretim Kurulu ( YÖK ), üniversitelere 'alkol satışı' yapıp yapılmadığını sormuş... Akşam gazetesinden Doruk Çakar'ın haberine göre, yılbaşında YÖK'ün sitesini hackleyerek binlerce dokümanı deşifre eden Redhack'in dün açıkladığı yeni belgelerde YÖK'ün, üniversitelere yazı göndererek, kampus bünyesinde alkol satışı olup olmadığını sorduğu ortaya çıktı.
Bu kapsamda aralarında Bingöl, İstanbul Bilim , TED, Ahi Evran ve Avrasya üniversitelerinin de bulunduğu çok sayıda üniversite, bünyelerinde alkollü içki satışı yapılmadığını cevabi yazıyla YÖK'e bildirdi.
Yayımlanan belgeler arasında bir diğer dikkat çekici olanı ise Bülent Ecevit Üniversitesi'nin talebi üzerine Dişhekimliği Fakültesi'ne ait olan araştırma kadrosunun İlahiyat Fakültesi'ne aktarılması oldu.

DERSİM DE SORULDU
Bir başka belgede ise, YÖK'ün Dersim olaylarını inceleyen akademisyenleri araştırdığı da ortaya çıktı.
Bunun sonucu olarak 19 Mart 2012 tarihinde Amasya Üniversitesi'nden YÖK'e gönderilen yazıda, "Üniversitemizde 'Dersim olayları' ile ilgili bilimsel çalışmaları olan akademisyen bulunmamaktadır" denildi.


  http://www.radikal.com.tr/113007411300746

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Meyhane - ibretnüma

  Üniversiteler bilindiği gibi eğitim kurumlarıdır devletin elinden beslenen kurumlar sosyal tesisler değil ve buraların amacı ilimle uğraşmaktır. Üniversitede kadrolu yahut demirbaş gibi işlev göstere "poooliiiis deeeefooool" sloganları atan birtakım işlevsiz çevrelerin yanına insanı uyuşturan, hımbıllaştıran içki de eklenirse Türk üniversitelerinin kalitesi iyice aşağı düşer.

  dunyada nasil? - keryil

  dunyanin en iyi 500 universitesini (istediginiz listeden) secin, alt alta yazin, hangisinde "kazik kadar insanlar kampuse alkol dahi sokamaz" gibi aptalliklar yasaniyor bir bakin. ondan sonra istediginizi yapmaya devam edin. ayni seyi yine dunyadaki en iyi 500 biyoloji bolumu ve evrim kuramiyla denemenizi de oneririm. ipucu vermek gerekirse, ayni sonuca ulasacaksiniz. ama tabi bizim jeostratejik konumumuz, kulturel kodlarimiz, ananemiz, insanimiz hazir degil blah blah blah virvirvir...

  Vah vah vah. - brandywine06

  Üniversiteleri bu halde olan ülkeden bir özgürlük ya da demokrasi ortamı geliştirmesi nasıl beklenebilir ki? Dersim olaylarını araştıran akademisyen olup olmamasını ne yapacak YÖK? Ona ne? Kadro aktarımı da üniversitenin kendisini ilgilendirir. Fakülteler arası kadro aktarılabilir ama planlamasını üniversite yapar ki ileride kadrosunu aldığı fakültede sıkıntı olmasın. Alkol satışı ise kampüs alanlarında olur. 18'ini geçmiş insanlara alkol satma yasağını, ilkokul-lise çevresindeki alkol yasağı ile açıklamaya çalışacaklar için ise özgürlük ve yaşama biçimine saygı kavramlarını hatırlatırım. Kimse kimseye zorla alkol içiremez. İstemeyen o çevreye girmez. Ama o istemeyenler rahatsız oluyor diye 18'ini doldurmuş, reşit bir insana alkol satışını yasaklamak özgürlük ihlalidir. Üniversite öğrencisinin ders sonrası akşam üstü içeceği bir biradan rahatsız olan zaten üniversiteye gitmesin. Oradan alacağı hiçbir şey yok. Ama üniversite hocası olup bu özgürlüğü yok etmek isteyenlerin çoğunlukta olduğu Türkiye'de ne deseniz boş.

  Yaşı - gokkurt

  18'i geçmiş insanları reşit halde üni kampüslerinde alkollü içki tüketememesi nasıl açıklanır ki ? Orası medrese değil ki, sosyal tesislerinde tabii ki içki servisi olmalı. Bir de AKP'nin özgürlükler peşinde koştuğunu, demokrasiyi bir paket halinde istediğini düşünüyoruz sanırım. 1995'te İBB lokantlarında başlayan içki yasağı AKP güçlendikçe dişlerini geçirebildikleri her yere yayılıyor.

  Aman alkole dikkat - etufan

  YÖK, bilindiği gibi 12 Eylül faşizminin icat ettiği ve iktidar tarafından da kullanılan bir yapılanmadır. Ergenekoncuların ülkeyi mühendislik yaparak tektipleştirmede kullandıkları bu yapılanma, üniversitelere alkol içmeye izin veriyor musunuz diye sormuş. Rektörler, YÖK'ten daha hızlı ve iktidara gelir gelmez alkolü yasaklıyorlar. Geç kaldın YÖK başkanım! Bilimsel ve özgür üniversiteye ileri demokrasi kapsamında hızla ilerliyoruz. Ne çektin be Türkiyem!

  YÖK - m.rozbilen

  Adı kısaca YÖK olan yüksek öğretim kurumu'nun görevi ne?Bildiğim kadariyla özellikle araştırmaya dayalı bilimsel bir öğretiye öncülük etmek ve üniversiteler arasında koordine sağlamak.Öğrenci ve öğretim görevlileri araştırmacı değilse o eğitimden bir hayır beklememek lazım.O zaman YÖK Dersim katliamı ile ilgili araştırma yapılıp yapılmadığını neden sorar? Ya o katliamı tasvip ediyordur,ya katliama inanmıyordur ya da bu katliamdan çok utandığından deşildikçe daha çok eziklik duymamak için araştırılmamasını istiyordur.Hangi sebeple olursa olsun Dersim katliamının araştırılmamasını istemek faşist bir arzunun daha sönmediğinin işaretidir.Irkçılığın ta kendisidir.Bilime ilime inanmamaktır.Körlük ve cehalettir.