YÖK: Üniversitelerin bütçe payı azaldı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme, iddiaların aksine bütçeden yükseköğretime ayrılan payın son yıllarda azaldığını söyledi. .

ANKARA - Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme, iddiaların aksine bütçeden yükseköğretime ayrılan payın son yıllarda azaldığını söyledi. .
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) YÖK ve 85 üniversitenin 2008 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki toplantıya YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in yerine YÖK'ü temsilen başkanvekili İsa Eşme katıldı.
Komisyon toplantılarına genellikle 13.30 sıralarında ara verilmesine karşın dünkü görüşme cuma namazı dolayısıyla 12.00'de ara verildi. MEB'in konsolide bütçedeki yatırım payının 1.3 katrilyon olduğunu, ancak bunun dışarıdan alınan desteklerle 4 katrilyona yaklaştığını öne süren Çelik, yükseköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine verilen bursların 2008'de artırılacağını açıkladı. Çelik, yatılı okul öğrencilerine verilen yemek yardımının 2008'de 1.4 YTL'den 5.8 YTL'ye, ilköğretimin ikinci kademesi ve ortaöğretim öğrencilerine verilen bursların ise 65 YTL'ye yükseltileceğini açıkladı. Çelik, üniversite öğrencilerinin aldığı YURTKUR burslarının ise 150'den 160 YTL'ye çıkarılacağı bilgisini verdi. Çelik, "Bu bütçenin Avrupalı ülkelerle yarışmak için yeterli olduğu yönünde iddiada bulunmam doğru olmaz" dedi.
YÖK Başkanvekili Prof. Eşme ise yükseköğretime ayrılan payın yetersizliğine dikkat çekerek, "Son yıllarda yüksek bir artışın olduğu dile getirilmektedir. Gerçekçi olmayan bu durum 2005 mali yılından itibaren öğrenci katkı payları ve döner sermaye gelirlerinin bütçeden gösterilmesinden kaynaklanmaktadır" uyarısında bulundu. "Bizim için önemli bir parametre, YÖK bütçesinin MEB bütçesi içindeki oranıdır" diyen Eşme, 2002 yılında yüzde 25 olan bu oranın, 2008'de yüzde 19.7'ye düştüğünü ifade etti.
Eşme: 19 bin öğretim elemanı açığı var
Hükümetin, üniversitelere yeterli kadro vermemesinden yakınan Eşme, 115 üniversite olmasına karşın üniversitelerde yeterince öğretim üyesi bulunmadığını söyledi. YÖK Başkanvekili Eşme, "Yeni 32 üniversite açıldı, 19 bin civarında öğretim elemanı açığı var" dedi.