YÖK yetkisini artırdı

YÖK, üniversitelerde kurulacak her türlü akademik birimin açılma yetkisini elinde topladı. Fazla yetkiden şikâyet eden YÖK, yetkisini biraz daha artırmış oldu.Üniversitelerde mevcut sistemde bölüm ile bu bölüm altındaki ana bilim dalının açılma yetkisini elinde bulunduran YÖK, şimdi de ana bilim dalının altındaki bilim dalı açma yetkisi de üniversiteden aldı. YÖK ‘Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. Bu değişiklik yarınki toplantı öncesi Kürt Dili ve Edebiyatı ’nın ‘ana bilim dalı’ olarak değil ‘bilim dalı’ olarak mı kurulacak sorularına neden oldu.
Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün Şarkiyat bölümü altında ‘ana bilim dalı’ olarak açılması halinde ise buranın altındaki bilim dallarının da açılmasının yetkisinin YÖK ’e devri olarak yorumlandı. Kürt Dili ve Edebiyatı ana bilim dalı altında kurulması muhtemel ‘Kurmançi’, ‘Sorani’, ‘Zazaki’ gibi bilim dallarının açılmasına da YÖK karar verecek. Eski yönetmelikte ‘Bilim dalı açılması’ üniversite senatosunun yetkisinde idi. Değişiklikle bu yetki YÖK Yürütme Kurulu ’na geçmiş oldu.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması konusunda görüşlerini almak üzere dün rektörlerle bir araya geldi. Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, “Tunceli Üniversitesi olarak bizim daha önce senatomuzdan aldığımız bir karar vardı. Biz ülkemizde tek yürek, tek yumruk olarak, yürütme, muhalefet hepsi birleşerek demokratik açılıma devam etmelerini arzuluyoruz’’ dedi.
YÖK Başkanı Özcan demokratik açılım çerçevesinde hangi tür faaliyetleri YÖK’ün üstleneceğinin uzun bir süredir gündemlerinde olduğunu belirterek, “Bütün rektörlerimiz böyle bir açılıma üniversitelerimizin bir katkısının olmasını kabul ettiler” dedi.
Toplantı sonrası Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ziyaret eden Artuklu Üniversitesi Rektörü Omay, görüşmelerinde Kürtçe bölümü açılmasının da gündeme geldiğini söyledi. (Radikal)