YÖK'e 1290 asistan kadrosu

Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) 1290 araştırma görevlisi kadrosu verildi. Başbakanlığın açıktan atama izni verdiği YÖK, bu kadroları 53 devlet üniversitesinin ihtiyaçları ve ellerinde bulunan kadro sayısını gözeterek dağıttı.

ANKARA - Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) 1290 araştırma görevlisi kadrosu verildi. Başbakanlığın açıktan atama izni verdiği YÖK, bu kadroları 53 devlet üniversitesinin ihtiyaçları ve ellerinde bulunan kadro sayısını gözeterek dağıttı. Boğaziçi Üniversitesi'ne YÖK'ten izinsiz atama yaptığı gerekçesiyle kadro verilmedi.
En fazla kadro 146 ile Hacettepe Üniversitesi'ne verildi. Bunu, 108'le Ortadoğu Teknik, 94'le İstanbul, 66'yla Karadeniz Teknik, 61'le Selçuk, 57'yle Ege üniversiteleri izledi. Galatasaray ve Celal Bayar da 6'şar kadroyla dağıtımda en az pay alan üniversiteler oldu. 2004 yılı içinde verilen atama izinlerinin yarısından fazlasını kullanmayan, Çukurova, Erciyes, Gazi, Harran, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Muğla, Niğde, Pamukkale, Trakya ve Uludağ üniversitelerine yeni kadro tahsis edilmedi.
Boğaziçi Üniversitesi'ne ceza
Bu üniversitelerden farklı olarak Boğaziçi Üniversitesi'ne, "Kadroların serbest bırakıldığı 21 Eylül 2004'ten, atamalara yeni düzenleme getiren Başbakanlık genelgesinin yayımlandığı 28 Eylül 2004'e kadar 74 araştırma görevlisi kadrosuna YÖK'ten izin almadan atama yaptığı" gerekçesiyle kadro dağıtılmadı.