YÖK'e türbanı savunan ilahiyatçı üye

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilahiyatçı YÖK üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan’dan boşalan koltuğa yine ilahiyat kökenli Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın’ı atadı. Mehmet Akif Aydın da Halis Ayhan gibi imam-hatip lisesi mezunu ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kökenli. Halis Ayhan, 1981 yılında kurulan YÖK’teki ilk ilahiyat kökenli üye olmuştu.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof Aydın’ın Bakanlar Kurulu’nca yapılan seçimin onayladığı bildirildi. Ataması yapılan Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, Marmara Üniversitesi İlahiyat ve İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültelerinden mezun oldu.
Mehmet Akif Aydın, üniversitelerde türban özgürlüğüne ilişkin görüşleriyle tanınıyor. Katıldığı bir seminerde, Prof. Dr Aydın, üniversitelerdeki türban yasağına ilişkin şunları söylemişti:
“Üniversitelerde başörtüsü sorunu kronikleşen bir sorun olmuştur. Bu problem uğruna çok değerler zayi olmaktadır. Ben başörtüsü sorununun var olduğu bir ülkede, gerçek anlamda din ve vicdan hürriyetinin olduğu kanaatinde değilim.” (Radikal)