Yoklama kaçağı ve bakayalara sıkı takip başlıyor

Yoklama kaçağı ve bakayalara sıkı takip başlıyor
Yoklama kaçağı ve bakayalara sıkı takip başlıyor
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, Milli Savunma ile İçişleri bakanlıkları arasında "yoklama kaçağı ve bakayaların kolluk kuvvetlerince aranmasına" yönelik imzalanan protokol kapsamında kişilerin sorgulanmasına yönelik altyapı işlemlerini tamamladığını duyurdu.

ANKARA Askerliğin yeni yılla birlikte 15 aydan 12 aya inecek olmasına paralel gündeme gelen yoklama kaçağı ve bakaya konumundakilere yönelik başlatılacak aramalara hız veriliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, Milli Savunma ile İçişleri bakanlıkları arasında “yoklama kaçağı ve bakayaların kolluk kuvvetlerince aranmasına” yönelik imzalanan protokol kapsamında kişilerin sorgulanmasına yönelik altyapı işlemlerini tamamladığını bildirdi. Bu aşamanın geçilmesiyle birlikte polisin, çeşitli zamanlarda yapacağı kimlik sorma ve sorgulama işlemi sırasında yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olanları, mesai saati içinde, en yakın askerlik şubesine, düzenleyeceği tutanakla teslim edeceği kaydedilirken, söz konusu kişilerin belli şartlarda ancak tutanak düzenlenip serbest bırakılabileceği belirtildi.

Görev yapılan yerde teslim edilecek askerlik şubesi yoksa veya şubelerin çalışma zamanında teslim edilemeyeceği açıksa, kişi veya yakınının sağlıktan kaynaklanan acil durumlarının bulunduğu ve kolluğun hemen o anda işlem tesis etmesinin genel güvenlik ve mevcut riskler açısından mümkün olmadığı hallerde, Milli Savunma Bakanlığı ’nca gönderilen form düzenlenerek bir nüshası aranan kişiye verilip serbest bırakılacak.