Yoksa ilaçlar 6009'a kadar yetmeyecek mi?

Yoksa ilaçlar 6009'a kadar yetmeyecek mi?
Yoksa ilaçlar 6009'a kadar yetmeyecek mi?

Depoları önceki gün gazetecilere gösteren hastane yönetimi, dün basının içeriye girmesine izin vermedi. FOTOĞRAF: ferit arslan / dha

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilaç yolsuzluğu iddiaları ortalığı karıştırdı. Bir ilaçtan 4 bin yıl yetecek miktarda alındığını söyleyen Başhekim Doç.Dr. Sait Aslan’a yanıt veren eski yönetim,  “Şu anda alınan ilaç ve tıbbi malzemeler 10 aylık ihtiyaca bile cevap veremez” dedi. 
 Eski Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç, eski yöneticiler ve eski Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Güngör Ateş, iddialara özetle şu yanıtı verdi:
“Açık kalp ameliyatlarında anestezik madde olarak kullanılan ve 2008 yılında 4 bin adet alınıp sadece bir adet kullanıldığı belirtilen Rapifen adlı ilacın, eczaneye girişi ilk defa 2008 yılının 10’uncu ayıdır. 10’uncu ayda eczaneye giren bir ilacın yıllık sarfından bahsetmek açıkça yalan söylemektir. Daha önce bu ilacın muadili olan Fentanyl adlı ilaç 2008 yılı boyunca 4 bin 600 adet kullanılmıştır. Bu ilacın toplam bedeli ise 12 bin TL’dir.
2 bin adet alındığı ve 27 yıl yeteceği belirtilen Bactrim, bir antibiyotiktir. 2008 yılında bu ilacın muadilinden hastane eczanesinden 2 bin adet kullanılmış olup, bu bir yıllık ihtiyaçtır. 2 bin adedinin toplam fiyatı 160 TL’dir.
152 yıllık ihtiyacı karşıladığı iddia edilen Karvezide, tansiyon ilacıdır. 100 kutu alınmıştır. 
Halen eczane stoklarında 988 bin eldiven bulunmaktadır. Bu miktar bir yıllık ihtiyacı karşılar. Süresi geçen ilaçların toplam tutarı 151 bin 422 liradır. 
Mevcut yönetim altı ayda batağa süreklediği hastanenin sorumluluğundan kaçmaktadır. Biz bu iddiaları ortaya atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” (dha)