Yoksul anneye teşvik

Sosyal Riski Azaltma Projesi çerçevesinde, hastane ortamında doğum yapan annelere 50 milyon lira teşvik parası verilecek.

ANKARA - Sosyal Riski Azaltma Projesi çerçevesinde, hastane ortamında doğum yapan annelere 50 milyon lira teşvik parası verilecek.
Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) bünyesindeki Şartlı Nakit Transferi imkânı çerçevesinde, hazırlıkları yapılan çalışmaya göre, doğumların hastane ortamında yapılmasının teşvik edilmesi ve bu sayede özellikle kırsal alanda, uzman ve ekipman yardımı olmaksızın yapılan doğumlarda, sakat veya ölümlü doğum riskinin önlenmesi amaçlanıyor. Uzmanlar, parasal teşvikin, doğumların hastane ortamında yapılmasını destekleyeceğini ve olumlu bir etki yaratacağını vurguluyor. Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler gibi kuruluşların bu türden teşvikleri çok olumlu gelişme olarak gördüğü ifade ediliyor.
2001 yılında 500 milyon doları (yaklaşık 770 trilyon lira) Dünya Bankası, 130 milyon doları da (yaklaşık 200 trilyon lira) Türkiye'nin katkısı olmak üzere toplam 630 milyon dolarlık bütçe ile uygulamaya geçen SRAP ile yoksulluğun azaltılması hedefleniyor. SRAP'ı oluşturan bileşenler arasında 'Şartlı Nakit Transferi', 'Kurumsal Gelişme' ve 'Yerel Girişimler' bulunuyor. Şartlı Nakit Transferi maddi imkânsızlıklar içinde bulunan ailelere eğitim ve sağlık yardımını amaçlıyor.