Yoksulluk, çocuğu sokağa düşürüyor

UNICEF'in 'Özel Korunma Tedbirlerine Muhtaç Çocuklar' başlıklı araştırmasına göre küçük yaştaki çocukları...
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Türkiye'de gittikçe ağırlaşan ekonomik koşulların, sokak çocuklarının sayısını endişe verici boyutta artırdığını belirledi.
UNICEF'in 'Özel Korunma Tedbirlerine Muhtaç Çocuklar' başlıklı araştırmasına göre küçük yaştaki çocukları sokakta çalışmaya ve giderek sokakta yaşamaya iten etkenler içindeki en önemlisi yoksulluk. Sokakta çalışmaya zorlanan çocuklar, hızla sokak çocuğu oluyor. UNICEF raporunda ekonomik koşullar nedeniyle sokakta çalışmak zorunda kalan çocuklarla tamamen sokaklarda yaşayan çocuklar arasındaki 'ince çizginin' hızla kapandığına da dikkat çekildi.
Raporun, Türkiye'deki çocukların durumunu kapsayan bölümünde Türk kamuoyunun diğer ülkelere oranla, sokak çocukları konusunda
'geniş bir duyarlılığa sahip olduğu' belirtildi. Raporda, 'Çalışan çocuklar ve sokak çocukları, ciddi bir toplumsal sorun olarak önemini giderek artırmakta. Geniş bir toplumsal duyarlılığın oluşmasına karşın, sokak çocukları sorunu büyüyerek devam etmekte' denildi.
Çocukların sokağa itilmesindeki nedenlerin başında fakirlik ve buna bağlı olarak çocukların ailede 'geçim kaynağı' görülmesi geliyor. Ayrıca, sokağın çocuklar için oluşturduğu ağır olumsuz sonuçlar aileler tarafından da algılanmıyor.
15 merkez hizmette
UNICEF, sokaktaki çocukların 'suçun kurbanı' veya 'faili' olduğunu, madde bağımlılığı, cinsel, fiziksel, duygusal istismar sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun 2000'den itibaren 15 merkezde sokak çocuklarına hizmet verdiğine, 3 bin 414 çocuğa eğitim, sağlık, barınma olanağı sağlayabildiğine dikkat çekti. Raporda şu saptama da yapıldı:
"Ailenin yoksulluğu, çaresizliği ve istismarı
nedeniyle sokakta çalışan çocukların yanında,
artık ailesiyle bağlarını tümüyle koparıp
sokakta yaşamaya başlayanlar da var. Genellikle sokaklarda marijinal işlerde çalışan çocuklarla, sokak çocukları arasında çok ince bir çizgi var ve sokağın zor koşullarında çalışanlar, hızla sokak çocuğu oluyor."