YÖK'te 'seçilmiş başkanvekili' de gidiyor

'Yetkini kullanma' dedi

Yeni YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme'yle çalışmak istemedi. Eşme, dün "Yusuf Ziya Özcan'ın yetkilerimi kullanmamam hususundaki isteği nedeniyle genel kurula kadar izne çıkıyorum" dedi.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Yeni Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, eski başkan Prof. Erdoğan Teziç döneminde göreve gelen YÖK Başkanvekili Prof. İsa Eşme ile çalışmak istemedi. Eşme dün izne ayrılacağını duyurdu.
Eşme, Özcan'ın YÖK Başkanlığı'na atanmasının ardından istifayı düşünmediğini açıklamıştı. Ancak dün bir açıklama yaparak yeni kararını duyurdu. 15 Ağustos 2005 tarihinde YÖK Genel Kurulu tarafından YÖK Başkanvekilliği'ne seçimle getirildiğini belirten Eşme, görevini 2.5 yıldan bu yana sürdürdüğünü anımsattı. Eşme şöyle devam etti: "Yeni Başkan Özcan'ın 25 Aralık günü saat 14.00'ten itibaren YÖK Başkanvekilliği yetkilerimi kullanmamam hususundaki isteği nedeniyle 28 Aralık 2007'de yapılacak ilk YÖK Genel Kurulu toplantısına kadar izinli sayılmamı içeren dilekçemi sunmuş bulunmaktayım."
Eşme, Teziç'in görev süresinin sonlarında gazetecilere atanacak YÖK Başkanı'nı gördükten sonra istifa edip etmeyeceğine karar vereceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Prof. Özcan'ın bu göreve atanmasının ardından Teziç tarafından bu göreve getirilen diğer YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Aybar Ertepınar istifa etmişti. Görev süresi 2009'da dolacak olan Eşme ise istifa etmeyeceğini açıklarken kendisinin başkanvekilliği görevine YÖK Genel Kurulu tarafından seçilerek geldiğini belirtmiş ve bu yüzden de istifa etmeyi düşünmediğini söylemişti.
2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun 6'ncı maddesi uyarınca başkanvekillerinden birisi YÖK Başkanı diğeri ise YÖK Genel Kurulu tarafından seçiliyor. Ertepınar, YÖK Başkanı, Eşme ise YÖK Genel Kurulu tarafından atanmıştı.