YÖK'te son manevralar

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, YÖK yasa taslağı hazırlıklarında son aşamaya geldi. Teziç bugün öğretim üyesi derneklerini, cumartesi günü ise üniversitelerin öğrenci konseylerini YÖK'te toplayacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, YÖK yasa taslağı hazırlıklarında son aşamaya geldi. Teziç bugün öğretim üyesi derneklerini, cumartesi günü ise üniversitelerin öğrenci konseylerini YÖK'te toplayacak. Teziç, incelemeleri henüz tamamlamadığını, öğretim üyesi dernekleri ve öğrenci konseyleriyle yapacağı görüşmenin ardından taslağın son şeklini alacağını belirtti. Erdoğan Teziç, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından hazırlanan YÖK yasa taslağı ile ilgili görüşmelerini, bugün öğretim üyesi dernekleriyle sürdürecek. Türkiye'deki tüm öğretim üyesi derneklerini bulmak için interneti taradığını anlatan YÖK Başkanı Teziç, şöyle devam etti: "Bazı dernekler kendilerinin çağrılmadığı gibi bir düşünceye kapılıyor. Kıyıda köşede kalmış olabilir. Ama kalan varsa, bu benim bilgi eksikliğimdendir. Yoksa dernekler arasında herhangi bir ayrım yapmadım. Kim istiyorsa toplantıya katılabilir."
Teziç, öğretim üyesi derneklerinin ardından cumartesi günü de
üniversitelerin öğrenci konseyi temsilcilerini dinleyecek. Daha sonra taslakla ilgili incelemelerini tamamlayacağını belirten Teziç, ocak ayının son haftasında hazırladığı taslağı başta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunacağını bildirdi. Kolektif bir kanun hazırladıklarını belirten Teziç, Milli Eğitim'in YÖK taslağından yararlandığını söyleyerek, "Oraya da bakıyorum. Güzel noktalar var. Faydalanıyorum" dedi.
Anayasa'ya uygun olacak
MEB, ÜAK tarafından hazırlanan taslağın özellikle YÖK ile ilgili maddelerinin, Anayasa'nın 130 ve 131. maddelerine aykırı olduğunu belirtirken, Prof. Dr. Erdoğan Teziç kendisinin anayasa profesörü olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Biz üniversiteler olarak Anayasa sınırları dışına çıkamayız zaten. Yürürlükteki kanunlar bizi bağlar. Rektörlerin hepsi Anayasa çizgisinin içerisinde davranıyor. Bizim Anayasa'ya aykırı bir metni oluşturmayacağımız kanaatindeyim."