YÖK'te yine gerilim

Akbulut: Basından öğrendik
AKP ile üniversiteler arasında gerilime neden olan YÖK yasa taslağı bu kez de Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) tepkisini çekti. ODTÜ Rektörü Ural Akbulut, "Haftalarca çalışarak hazırladığımız taslak üzerindeki değişiklikleri basından duyduk. Bu konuda arkadaşlarımız üzgün" dedi.
Öğretim üyeleri de kızgın
Akbulut, yarın görüşecekleri YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'e tepkilerini dile getireceklerini belirterek, "Toplantı yumuşak geçmeyecek" dedi. Taslak eğitim dernekleri ve sendikalarından da tepki gördü: Köklü reform yok, yalnızca bazı maddeler değişmiş. Taslakta 12 Eylül anlayışı korunmuş.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) hazırladığı yasa taslağında yaptığı değişiklikler tepki çekti. ÜAK üyeleri yarın, Teziç'le Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bir araya gelecek. ODTÜ Rektörü Ural Akbulut, toplantının çok 'yumuşak' bir havada geçmeyeceğini belirterek, "Bazı arkadaşlarımız gerçekten çok tepkili. Çünkü herkes işini gücünü bırakıp haftalarca bu toplantılara katıldı ve bir metin ortaya çıktı. En azından bize, 'Arkadaşlar, hazırladığınız metinde bu değişiklikleri yaptım' denilebilirdi. Biz değişiklikleri, basından öğrendik. Bu konuda herkes üzgün. Bunu dile getirecegiz" diye konuştu.
Torba bütçeye veda
ÜAK üyesi rektörler bugün bir araya gelerek, Teziç'le yarın yapacakları toplantı öncesinde tavır belirleyecek. ÜAK, Teziç ile bir araya gelince de hazırladığı taslağın bazı maddelerine itiraz edecek. Bu maddeler arasında, YÖK'ün yetkilerinin ÜAK'a devredilmemesi, torba bütçe uygulamasından bahsedilmemesi ve vakıf üniversitelerinin devlet üniversitelerine benzetilmesi başta geliyor.
Teziç'in taslağında, YÖK'ün yetkilerinin ÜAK'a devredilmesi Anayasa'nın 130 ve 131. maddesine aykırı olması nedeniyle metinden çıkarıldı. ÜAK üyelerinin hazırladığı taslakta ise YÖK'ün görevlerinin bazıları ÜAK'a devredilerek, YÖK'ün sadece koordinasyon birimi olarak kalması öngörülüyordu. ÜAK üyeleri, Teziç'e yıllardır YÖK'ün olağanüstü yetkileri nedeniyle gelen eleştirileri hatırlatarak, "Bu değişiklik gerekliydi" diyecek. ÜAK üyeleri, Erdoğan Teziç'in 'Bu öneri Anayasa'ya aykırı' gerekçesini ise doğru bulmadıklarını söyleyecek.
ÜAK'ın hazırladığı taslakta, 'torba bütçe' uygulaması yer alıyordu. Torba bütçe üniversitelerin kendilerine ayrılan kaynakları tek kalemde tahsis etmesini öngörüyordu. Üniversiteler bu bütçeyi başka kaynaklarla birleştirerek, ihtiyaç ve önceliklerine göre kullanacaklardı. Ancak Teziç'in taslağında, torba bütçe uygulamasının adı dahi yer almadı. ÜAK üyeleri, bu düzenlemenin yeniden taslakta yer alması için YÖK Başkanı Teziç'e bastıracak.
Akademik Kurul yok
ÜAK üyeleri, kendi hazırladıkları taslakta yer alan Fakülte Akademik Genel Kurulu'nun Erdoğan Teziç'in taslağında yer almamasını da eleştirecek. ÜAK taslağında, Akademik Kurul'un fakültelerde görevli öğretim üyeleri ile ders vermekle görevli öğretim elamanlarından oluşacağı belirtiliyordu. Erdoğan Teziç'in taslağında yer alan Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu'nda, başka fakültelerden ders vermek için gelenlerin kurulda görevlendirilmemesi dikkat çekiyor.
ÜAK'ın hantal yapısının aynı kaldığını da toplantıda eleştirecek olan ÜAK üyeleri, "Genel Kurullar yine kooperatif genel kurulu gibi olacak" diyecek. Teziç'in taslağında ÜAK'ın mevcut yapısına dokunulmadı. ÜAK'ın hazırladığı taslakta, ise "Üniversitelerarası Kurul, üniversite rektörlerinden oluşur. Yükseköğretim Kurulu başkan ve üyeleri kurul toplantılarına oy hakkı olmaksızın katılır" deniliyordu.
Vakıf tepkisi
ÜAK'ın taslakta itiraz edeceği en önemli konulardan biri ise vakıf üniversitelerine yönelik düzenleme olacak. ÜAK üyeleri, Teziç'in taslağında, vakıflar tarafından kurulacak yükseköğretim kurumlarının devletleştirilmesini sağladığını söylüyor. ÜAK üyeleri, Teziç'in taslağının
satıraralarında vakıf üniversitelerine yapılacak devlet yardımlarının artırıldığına da dikkat çekiyor.
Erdoğan Teziç, yarın ÜAK üyeleri ile yapacağı toplantının ardından salı günü de İstanbul'da YÖK Genel Kurulu'nu toplayacak.