YÖK'ten baharda yatay geçiş hakkı... Bu kararın şartları ne, kimler faydalanacak?

YÖK'ten baharda yatay geçiş hakkı... Bu kararın şartları ne, kimler faydalanacak?
YÖK'ten baharda yatay geçiş hakkı... Bu kararın şartları ne, kimler faydalanacak?
Yüksek Öğretim Kurulu milyonlarca üniversite öğrencisini ilgilendiren karara imza attı. Türkiye'deki üniversiteler isterlerse, sadece yurtiçindeki yükseköğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin başvuru yapabilmesi için, 2014 kontenjanının yüzde yirmisine kadar yatay geçiş kontenjanı ayırabilecekler.

RADİKAL- YÖK , 2014 - 2015 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde, öğrencilere yatay geçiş hakkının verilmesi konusunu görüşerek bu hakkın verilmesi yönünde karar aldı.   Ancak kurul, son sözü üniversitelerin yetkili kurullarına bıraktı. Bahar döneminde yatay geçiş 2010 yılında YÖK tarafından kaldırılmıştı. Hürriyet 'ten Aysel Alp'in haberine göre YÖK'ten yapılan açıklamada, "Ara dönemde olunduğundan, geçmişte yaşanılan aksaklıkların tekrar yaşanmaması ve yükseköğretim kurumlarımızın kendi planlamalarında bir zafiyet meydana gelmemesi için bu konuda karar yükseköğretim kurumlarının yetkili kurullarına bırakılmıştır.

KONTENAJANIN YÜZDE 20'Sİ KADAR YATAY GEÇİŞ HAKKI
Türkiye 'deki yükseköğretim kurumları, diledikleri takdirde, sadece yurtiçindeki yükseköğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin başvuru yapabilmesi için, 2014 kontenjanının yüzde yirmisine (yüzde 20) kadar yatay geçiş kontenjanı ayırabileceklerdir."
Açıklamada, yatay geçişler konusunda YÖK'ün bundan sonra eğitim öğretim dönemi başlamadan karar alacağı; yıl ortasında ise bu kararı yükseköğretim kurumlarının kendilerine bırakmayı teamül haline getirmek istediği belirtildi. "Yükseköğretim kurumlarımızın bu gibi konularda tasarrufta bulunabilmelerinin yolunu -tedrici olarak- açmanın doğru olduğunu düşünmekteyiz" denildi. Karara ilişkin detaylar YÖK'ün web sitesinin anasayfasında yer alan duyurular bölümünde “2014- 2015 Bahar Dönemi Yatay Geçiş Ek Madde 1 Uygulama İlkeleri” başlığı altında yer alıyor.

Bahar Dönemi başvurularına ilişkin usül ve esaslar için TIKLAYIN


  ETİKETLER:

  YÖK

  ,

  Hürriyet

  ,

  Türkiye

  ,

  eğitim

  ,

  2015