YÖK'ten Danıştay'a ağır eleştiri: Bilerek yanlış karar verdiniz

YÖK'ten Danıştay'a ağır eleştiri: Bilerek yanlış karar verdiniz
YÖK'ten Danıştay'a ağır eleştiri: Bilerek yanlış karar verdiniz

Prof. Dr. Özgenç: ?YÖK?ün kararları doğru ve yenileri alınacak? dedi.?

YÖK Başkanvekili Özgenç, tıp fakültelerinde rotasyonu durduran Danıştay'ı eleştirdi: Bilerek yanlış karar verildi. Rotasyonu hukuk fakültelerinde de başlatacağız

ANKARA - Danıştay’ın tıp fakültelerinde rotasyonu durduran kararını eleştiren YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İzzet Özgenç, mahkemeyi ‘bilerek yanlış karar vermekle’ suçladı. Danıştay’ın kararı düzeltmesini umduğunu anlatan Özgenç, “Yapılan yanlıştan geri adım atılması erdemliliktir. YÖK’ün kararları doğrudur ve yenileri de alınmaya devam edilecek” dedi. Özgenç, dün gazetecilerle sohbet toplantısında şu mesajları verdi: 

Danıştay kararını geri alsın: Aldığımız karar, hukuka uygundur, arkasındayız. Meydan okumuyoruz. Yanlış bir kararın gereğini yapacağız. Danıştay’da yanlış olduğunu bilerek bu kararı verdi. Danıştay’ı yanlış kararından geri adım atmaya davet ediyoruz. Yapılan yanlıştan geri adım atılması erdemdir.  Nisanda Üniversitelerarası Kurul’un Tıp Eğitimi Konseyi’nde bu konu konuşuldu. Eğer ‘Kurumlar arası yardımlaşmayı’ içeren 40. madde uygulanmazsa biz YÖK olarak öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak için 41. maddeyi kullanırız dedik. Madem rıza ile gidecekti neden kanun koyucu 41. maddeyi koydu. Üniversitelere de ‘kararın yanlış olduğunu belirterek uygulama durdurulmuştur’ diye yazı göndereceğiz. 

Bağlama limanı gibi: Bazı gelişmiş tıp fakültelerinde bir öğretim görevlisine 20 dakika ders düşüyor. Haftada üçbuçuk hastaya bakıyor. Bağlama limanı gibi. Bu öğretim üyelerine sorarsanız tıp fakültesi öğretim üyesi... Ama gerçekte o üniversitedeki ne eğitime ne de sağlık hizmetlerine katkısı var.

Hukukta da rotasyon 
YÖK yaygınlaştıracak: Yanlış bildirim sonucu YÖK Üyesi Enver Hasanoğlu da rotasyon ile başka üniversiteye gönderildi.Yanlış bildirimin düzeltilmesi üzerine durum düzeltildi. Bazı aksaklıklar da olursa hemen düzeltiriz. Eczacılık, diş hekimliği ve ziraat fakültelerinde de rotasyon başlattık. Haftaya da hukuk fakültelerinde başlatacağız. Bu kararımız doğru olduğuna inanıyoruz. Yeni kararlar alacağız. Bu kararlarımıza da dava açılabilir.

İngilizce’ye yeni model: Üniversitelere öğretim yaptıkları dili belirleme şartı getirdik. Üniversite öğrenim dilim İngilizce diyor ama Türkçe ders veriyor. Şimdi İngilizce öğretim yapacağım diyen üniversite veya fakülte Türkçe ders veremeyecek. Karma dil seçerse de derslerinin en az yüzde 30 oranında yabancı dil olması zorunlu olacak.

Öğrenciye ücret: Üniversite araştırma projesinde görev alacak lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri projeden maddi katkı alamıyor. İlgili yönetmeliği de değiştirdik. Öğrenciler çalıştıkları projeden ücret alacak. (Radikal)