YÖK'ten Dinçer'e ceza: Akademiden atılmıştır

YÖK Disiplin Kurulu, Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer'i, beşe karşı 14 oyla üniversite öğretim üyeliğinden attı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - YÖK Yüksek Disiplin Kurulu, Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer'i intihalden suçlu bularak üniversite öğretim üyeliği görevinden attı.
YÖK Genel Kurulu dün YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında toplandı. Toplantının ilk bölümünde 14 üniversitenin bazı fakültelerine atanacak dekanlarla ilgili kararlar alındı. İkinci bölümde ise YÖK Genel Kurulu üyeleri, Yüksek Disiplin Kurulu sıfatıyla bir araya geldi. Kurul, Dinçer'e yönelik 'intihal' iddialarını görüştü. Önce Dinçer'in avukatı Abdurrahman Öz'den sözlü savunma dinleyen kurul, beş saatlik toplantıda kararını oluşturdu.
Kurulda 1.5 saat Dinçer'i savunan Öz, 'intihal' tespitine karşı çıktı. Öz, YÖK'ün 'dipnot belirtilmeden alıntı yapılması dolayısıyla intihalin gerçekleştiği' iddialarına karşılık "Ders kitaplarında dipnot zorunlu değil. Pek çok üniversitede okutulan ders kitabı öğretim üyelerince dipnot belirtilmeden yazılıyor" dedi. İntihal kararının çıkmasında etkili olan raporun 'uzman olmayan kişilerce' yazıldığını öne süren Öz, bu nedenle 'aşırma' gibi tespitlerin 'genel geçer' ifadeler olduğunu, bunların öğretim üyeleri arasında 'anonim' hale geldiğini savundu.
'YÖK bu kararı veremez'
Dinçer'in kitaplar yayımlandığında profesör olduğuna dikkati çeken Öz, bu nedenle YÖK'ün bir öğretim üyesi için en ağır ceza olan üniversite öğretim mesleğinden çıkarma kararını Dinçer'le ilgili veremeyeceğini belirtti. Avukat Öz, Dinçer'in öğretim üyesi olmadığından YÖK'ün disiplin soruşturmasına konu olamayacağını da kaydetti.
Dinçer'in avukatı Öz'ün savunmasından sonra devam eden toplantıda kurul üyeleri görüşlerini açıkladı. Yapılan 4 saatlik değerlendirmenin ardından 14'e karşı beş oyla Dinçer suçlu bulundu. 'İntihal suçunu işlediği için' YÖK Disiplin Yönetmeliği'nin atılı suçla ilgili 11. maddesi gereğince, Dinçer'in öğretim görevliliğinden bir daha dönmemek kaydıyla uzaklaştırılmasına karar verildi. YÖK Genel Kurulu'nun 21 üyesi bulunuyor. Dünkü toplantıya İlhan Tekeli ile Mustafa İlhan'ın katılmadığı öğrenildi.
YÖK Disiplin Yönetmeliği'nin Danıştay tarafından iptal edilen 4. maddesi, Dinçer'in öğretim üyeliğinden men edilmekle birlikte akademik unvanını da kaybetmesine neden oluyordu. Ancak, Danıştay'ın geçmişte söz konusu maddeyi iptal etmiş olması nedeniyle Dinçer'in profesörlüğü sürecek.
Danıştay'a gidebilecek
Ömer Dinçer, üniversite öğretim üyeliğinden men edilmesiyle ilgili karara Danıştay aracılığıyla itiraz edebilecek. Dinçer'in durumu Danıştay'ın YÖK'le aynı doğrultuda karar alması durumunda kesinlik kazanacak. YÖK Disiplin Kurulu'nun kararı pazartesi günü Dinçer'e resmen iletilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7609017609010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.