YÖK'ten Erdoğan'a: 'Bilime asıl engel iktidar'

Teziç, Erdoğan'a dün yanıt verdi.


YÖK Başkanı Teziç'ten "YÖK, yeni üniversite açılması ve bilim adamı yetişmesini engelliyor" diyen Başbakan Erdoğan'a yanıt: "Asıl engel hükümet. Araştırma görevlisi kadrosu kullanamıyoruz. Katsayı ve örtünme sığ konular."

ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, "YÖK, üniversite açılmasını engelliyor, bilim adamı yetiştirilmesini sınırlıyor" imasında bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. Teziç, asıl engelleme ve sınırlamayı hükümetin yaptığını belirterek, "Hükümetin baskısı nedeniyle bilim adamı yetiştirmek için gerekli araştırma görevlisi kadrolarını kullanamıyoruz" dedi.
Teziç dünkü YÖK toplantısında, Erdoğan'ın 21 Şubat günü yaptığı açıklamalarına yanıt verdi:
Bilim ve bilimdışı: "Bilimin birbirinden koparılamayacak dört öğesi, 'akli temellere dayalı düşünce zemini', 'kullandığı bilimsel veriler', 'bilim etiği' ve 'zarif üslubu'dur. Bu dört unsur aynı zamanda bilim adamının kimliğini de ortaya koyar. Bu unsurların dışına kayılarak bir mesafe alınırsa çok tehlikeli tablo ortaya çıkabilir. Bilimdışı alana da gitme eğilimi özlemi ortaya çıkar."
Emir kipi: "Bize yapılan itham 'Bilim adamı yetiştir' adeta emir kipiyle konuşma ki, burada araştırma görevlileri kadrolarında 2001'den 2007'ye kadar azalma olmuştur. Sınırlamadır. Kaldı ki biz tahsis edilen araştırma görevlileri kadrolarını kullanabilmek için Başbakanlığın genelgeleriyle de karşılaştık. (Yargı kararı ile) bu kadroları kullanmamızda rahatlığa ulaşıldı ama sene sonu geldiği için de kadroları kullanamadık. Bize yetiştirmiyorsun diyenlere verilecek cevap bu."
15 üniversite ne oldu: "15 yeni üniversite geçen marttan beri yasal süreci içinde çok büyük sorunlar taşıyarak kuruldu. Yatırım bütçesi olarak her birine 500 bin YTL verildi. Bu bir zengileştirme midir yoksa sınırlama mı kısıtlama mıdır? Rektör atamalarında siyasi irade buna müdahil olmak istedi. Acaba YÖK'ün mü yapmadığı işler var. 'Niye 10 üniversiteye cevap vermiyorsunuz' diyor. 15 yeni üniversiteyle ilgili yaşadığımız süreçten sonra yeni 10 üniversiteye nasıl yanıt verebiliriz? Pek çok fakülte kuruluş aşamasında bekliyor önce bunlara bakılsın. Kimin engelleyip engellemediği ortaya çıkar."
TÜBİTAK'ta da sınırlama: "TÜBİTAK'ın başında bulunan şahıs bir öğretim üyesidir ancak bir mahkemenin verdiği kararla hiçbir yetki kullanamayacak konuma gelmiştir. Bir dava açma ehliyetinin bulunmadığı açıkça mahkeme kararında ifade edilmiştir. Bunda ısrar etmek üniversiteleri teşvik midir yoksa üniversitelerin TÜBİTAK'la yapacağı temaslarda bir sınırlamamıdır."
Sığ konular: "Türk üniversitelerinin sığ konuları bir; örtünme biçimi, iki; katsayı tartışması. Üniversitede giyinme biçimi yargılama organları kanalıyla iç hukukumuzda çözüldüğü gibi uluslararası mahkemelerde de sonuca bağlandı. Bizim bu kararlara karşı tutum takınmamız söz konusu olamaz. Bu kararlar herkesi bağlar. Sınavlarda uygulanan katsayı Osmanlı'da Enderunda da vardı. Bugün de olmaya devam edecek."
Tartışmalı atama yeniden: YÖK'ün dünkü toplantısında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı'na Prof. Sabri Kemahlı atandı. Daha önce eski dekan Prof. Tümer Çorapçıoğlu, Fakülte'de seçildiği halde YÖK tarafından dekan atanmamıştı. Çorapçıoğlu, dava açmış, 15. İdare Mahkemesi, YÖK atamasının yürütmesini durdurmuştu. Teziç dün yapılan iki yeni oylama sonunda dekanlığa Prof. Dr. Kemahlı'nın atandığını açıkladı.