YÖK'ten katsayı için yeni düzenleme

YÖK'ten katsayı için yeni düzenleme
YÖK'ten katsayı için yeni düzenleme

YÖK Başkanı Özcan, eski düzene dönülmeyeceğini söyledi.

YÖK Genel Kurulu, 17 Aralık ta yapacağı toplantıdan yürütmesi durdurulan maddelerin yerine yeni bir düzenleme yapma kararı aldı.


ANKARA YÖK’ten yapılan açıklamada, YÖK Genel Kurulu’nun, Danıştay 8. Dairesi’nin, kurul’un 21 Temmuz 2009 tarih ve 14 sayılı kararının 3, 4. ve 5. maddeleriyle ilgili olarak verdiği yürütmeyi durdurma kararının ele alındığını bildirdi.
Yükseköğretime girişe ilişkin olarak oluşturulan ve birçok yenilik getiren "yeni sistemin temel unsurları üzerinde hukuki yönden bir tartışmanın bulunmadığı" ifade edilen açıklamada, "Yürütmesi durdurulan kararlar yerleştirme puanlarının hesaplanmasına yönelik 3, 4. ve 5. maddelere ilişkindir. Ancak, 1998 yılında başlatılan ve yapılan değişikliklerle en son olarak 2009 yılında kullanılan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı’nın hesaplanmasındaki 0,3-0,8 şeklindeki farklı katsayı uygulamasına geri dönüş artık söz konusu değildir" denildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Genel Kurul’da yapılan değerlendirmeler sonucunda, sınav takviminin aksamaması ve öğrenciler ile ailelerinin yargı kararı sonucunda içine düştükleri belirsizlik ortamına son vermek için, 17 Aralık 2009 tarihinde yapılacak olan Genel Kurul toplantısında yürütmesi durdurulan söz konusu maddeler yerine yeni bir düzenleme yapılmasına karar verilmiştir.
Yükseköğretim Kurulu, yerleştirme puanının hesaplanmasına ilişkin alacağı yeni kararlarında da 2547 sayılı kanunun 45. maddesi çerçevesinde merkezi sınavla ölçülen kişisel başarıyı esas alacağını kamuoyuna saygıyla duyurur."


-ÖZCAN’IN DEĞERLENDİRMESİ-

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Danıştay’a yaptıkları itirazın sonucunu bekleyeceklerini belirterek, 17 Aralıkta YÖK Genel Kurulu’nun yeniden toplanacağını ve o zaman karar vereceklerini bildirdi. Özcan eski düzene dönüşün söz konusu olmadığını ve yeni düzenlemede kişisel başarının esas alınacağını ifade etti.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan YÖK’te gerçekleştirilen ve yaklaşık 4 saat süren Genel Kurul toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, toplantıda Danıştay’ın "katsayı" konusunda yürütmeyi durdurma kararına yaptıkları itirazın gerekçelerinin konuşulduğunu belirterek, "İtirazın gerekçelerini teker teker ele aldık. Arkadaşlarımız o konuda ne düşünüyorlar ki ona göre çözümümüzü geliştirelim diye o konuda tartıştık" dedi.
Yeni düzenleme konusundaki alternatifleri üyelerle paylaşıp paylaşmadığının sorulması üzerine, Prof. Dr. Özcan, "Bir sürü alternatiflerimiz var. Onları paylaşmadık sadece onlar ne düşünüyor onu öğrenmek istedik ki bizim alternatiflerimizden hangisi en uygun" diye konuştu. (anka)