YÖK'ten Konya'da üç profesöre ilaç soruşturması

Haber: MEHMET KAYHAN YILDIZ / Arşivi

KONYA - Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatı üzerine, Konya Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan üç profesör hakkında, ‘bazı ilaç firmalarının mümessilleri ile anlaşarak hastalara yazdıkları ilaç karşılığı yurtdışı seyahat, bilgisayar ve ortopedik medikal malzeme aldıkları’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
YÖK ve Sağlık Bakanlığı’na, Türkiye genelindeki hastanelerde bazı doktorların, hastaların reçetelerine yazdıkları ilaç karşılığı, mümessillerden rüşvet aldığı ihbarı yapıldı. Bunun üzerine YÖK ve Sağlık Bakanlığı inceleme başlattı. Yapılan incelemelerde, dokuz ayrı üniversite hastanesi ile 54 ilde Sağlık Bakanlığı’na bağlı bazı hastanelerde görev yapan doktorların, mümessillerden bilgisayar, cep telefonu, yemek, yurtdışı seyahati, sinema bileti, bulaşık makinesi, tıbbi dergi aboneliği, tansiyon ve stetoskop cihazı, klinik tadilatı ve para gibi rüşvet aldıkları belirlendi.  YÖK dokuz üniversitenin rektörlüklerine gönderdiği yazıda, tespit edilen toplam 22 doktor hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.  
Bunun üzerine, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli Prof. Dr. Recep Memik’in, mümessillerden anlaştıkları ilaçtan yıllık 1000 kutu yazması karşılığı bilgisayar, Prof. Dr. Önder Özerbil’in yıllık 600 kutu ilaç karşılığı yurtdışı seyahat, Prof. Dr. Uğur Yensel’in de yıllık yaklaşık 350 kutu ilaç karşılığı, 6 bin 300 avro değerinde medikal malzeme aldığı iddiası ile soruşturma başlatıldı. Meram Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından oluşturulan üç kişilik komisyon üyesinin, soruşturmayı sürdürdüğü belirtildi.  
Sağlık Bakanlğı’na bağlı hastanelerde görev yapan doktorlar hakkında da bu kapsamda soruşturma açıldığı belirtilirken, bakanlığın 54 il valiliğine yazı yazarak, doktorlar hakkında soruşturma başlatılmasını istediği kaydedildi. (dha)