YÖK'ten siber saldırıya suç duyurusu

YÖK'ten siber saldırıya suç duyurusu
YÖK'ten siber saldırıya suç duyurusu
Kurul, elektronik belge yönetim sisteminin siber saldırıya uğraması, veri tabanında yer alan ve gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelere hukuk dışı yollarla ulaşılarak paylaşılmasına ilişkin suç duyurusunda bulundu

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), elektronik belge yönetim sisteminin siber saldırıya uğraması, veri tabanında yer alan ve gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelere hukuk dışı yollarla ulaşılarak paylaşılmasına ilişkin suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, kurulun süreçlerini hızlandırmak amacıyla geçen ay hayata geçirdiği elektronik belge yönetim sisteminin, 8 Ocak'ta siber saldırıya uğradığı ve veri tabanında yer alan, gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelere hukuk dışı yollarla ulaşılarak paylaşıldığı hatırlatıldı.

“Gizli” ibaresi bulunan söz konusu belgelerle kamuoyunda yanlış ve yanlı bir algı oluşturulmaya çalışıldığı ve bazı basın yayın organlarında YÖK'ün sırlarının ifşa edildiğine dair ifadelere yer verildiği belirtilen açıklamada, “Henüz soruşturmaların tamamlanmamış olması gözönüne alındığında, kişi ve kurum isimleri de verilerek hak ihlali yapıldığı açıktır” değerlendirmesi yapıldı.

Yükseköğretim Kanunu'na göre Yükseköğretim Kurulu'nun en önemli görevlerinden birinin denetleme olduğu ve yükseköğretim kurumlarına ilişkin soruşturmaları 'Yükseköğretim Denetleme Kurulu'nun yürüttüğü vurgulanan açıklamada, bu kapsamda yükseköğretim kurumlarından soruşturulması amacıyla YÖK'e bilgi ve belgelerin 'Gizli' ibaresi ile gönderilmesinin kurulun denetleme görevini yerine getirebilmesi için bir gereklilik olduğu ifade edildi.

Belgelerdeki gizlilik uygulamasında amacın, kesin olarak sonuçlandırılmamış soruşturmalarda ilgililerin ve üçüncü şahısların haksız yere suçlanmasını önlemek olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Soruşturmalar neticelendiğinde sorumlular hakkında gerekli ceza ve disiplin işlemleri 'Yüksek Disiplin Kurulu' tarafından yapılmaktadır. Yükseköğretim Kurulunun internet sitesine yapılan saldırı sonucu kamuoyuna açıklanan ve tamamlanmamış soruşturma kapsamında yer alan bu belgeler Türk Ceza Kanunu'nun 285. maddesinde yer alan 'gizliliğin ihlali' suçunu oluşturmaktadır. Basın yoluyla yapılacak yayınlarda artırılmış cezalar uygulanacağı TCK'nın 285. madde hükmü gereğidir.

Ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun 243. maddesi uyarınca 'bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis ve adli para cezası verilir' hükmü; 244. maddesinin 2. fıkrasında ise 'bir bilişim sistemindeki... var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' hükmü yer almaktadır.

5657 sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 9. maddesi gereğince içeriğin yayınlanması nedeniyle kişisel hakları ihlal edilenlerin, bu ihlallere karşı cezai takibat başlatma hakları olduğundan bu tür yayınlar neticesinde doğabilecek cezai sorumlulukların da dikkate alınması gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurulu söz konusu hükümler uyarınca ilgili makamlara suç duyurusunda bulunarak hukuki süreci başlatmıştır.” (aa)


  http://www.radikal.com.tr/111629011162904

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yolsuzluk mu Yoksunluk mu - bg21015

  Yolsuzluk dosyalari ortaya cikan ar eder uzulur....velev ki ustune gider yolsuzlugun...Tam Turk isi denilen bir durum, bir zihniyet. Yolsuzlugu konusani cezalandiririm.......Ahmet ŞIK 'ın kitabını yasaklayan zihniyet işbaşında...okumuşların...başka okuyacak br şeyleri kalmayanların verdiği tepkiye bak....Profesor bunların hepsi....bilimin ne anlamı var ki...bu kadar siyasetin kucağına düştükten sonra...

  sanki suçsuzlar - seklavi07

  yaptıklarınız yanınıza kar kalacaktı degilmi.yılarca yaptıgınız yolsuzluklar ögrenciler üzerinde yaptıgınız baskı ve şidet daha geçmedi.sizin aslında o gizli ibareli belgeleri açıklayanlara degil yaptıgınız yolsuzluklar bir an önce kapatma derdindesiniz.ama bu sfer tutmadı

  vay be, suc a bak... - ocankaya

  tencere dibim kara diyorsan YOK'cugum, senin dibin hepsinden kara...

  Güler misin ağlar mısın? - turq_82

  Eğer Redhack'in açıkladıkları YÖK veritabanından alınmış gizli belgeler ise, açıklanan belgeler doğru demektir. Şimdi YÖK üniversitelerdeki yolsuzluk iddialarını ve raporlarını kabul mu etmiş oluyor? O zaman YÖK mü birilerine dava açmalı, yoksa açıklanan belgelerdeki yolsuzluğa bulaşmış kişilere ve bu bilgileri saklayan YÖK'e mi dava açılmalı? Başka bir ülkede olsa yer yerinden oynardı. Bizim medya kulağının üzerine yatıyor. Pes!