YÖK'ten 'üniversite wikileaks'ine suç duyurusu

YÖK'ten 'üniversite wikileaks'ine suç duyurusu
YÖK'ten 'üniversite wikileaks'ine suç duyurusu
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

YÖK, ‘RedHack’in üniversitelerle ilgili yolsuzluk belgelerini yayımlamasına karşılık suç duyurusunda bulundu, kurum içinde de inceleme başlattı. Bu arada ‘RedHack’ dün yeni belgeler yayımladı

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ:

12 Ekim 2012 tarihinde Prof. Dr. Yusuf Kekeç tarafından hazırlanan rapora göre, 2009’da 8.9 milyon dolar krediyle alınan cihazların kabulü eksik ve bozuk olarak yapıldı. Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Prof. Dr. Behnan Alper ve diğer sorumlular mahkemeleri yanıltmak amacıyla ‘Yüklenici firmanın taahhütlerine uymuş olduğuna, kabulün şartnameye uygun yapıldığına dair’ sahte rapor hazırladı.

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ:

2012 tarihli bir rapora göre, Cuma Aydın isimli kişi sahte fakülte diploması ve sahte belgelerle öğretim görevliliği sınavına başvurdu ve kazandı. Bu kişi daha sonra bilgisayar bölüm başkanı oldu. Bunun üzerine rektör, genel sekreter ve personel daire başkanı hakkında soruşturma açıldı.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ:

2012 tarihli rapora göre, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı’na ait iştiraklerden Academic Hospital ve Tıp Merkezi’nde, öğretim üyelerine fazla ve yersiz nitelikte 17.580.265,00 TL ödeme yapıldığı belirtildi. Tahsili istenen tutarın hesaplardan düşülmesi için Rektör Prof. Dr. Zafer Gül’ün onayladığına dair imzasını içeren belge de yayımlandı.
 Yardımcı doçent ataması için başvuran Dr. Ahmet Ünsal imzalı 2011 tarihli dava dilekçesinde, atamaya başvuran diğer aday Dr. Mustafa Mortaş’ın göreve seçildiği belirtildi. Belgelerde, Mortaş’ın, yeterliliğini ispatlamak için ‘sahte makale, sahte bildiri, sahte proje beyanı’ gösterdiği de ileri sürüldü.

KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ:

 

KPSS’YE SORUŞTURMA:

(7 Temmuz 2012’de yapılan ve sınavdan önce soruların sızdırıldığı iddiasıyla gündeme gelen KPSS) Belgelerde, ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında ‘görevini kötüye kullanmaktan’ soruşturma açılması istendiği belirtildi.
Bir eksiğimiz yok 

İÜ Rektörü Yunus Söylet önceki gün yayılan belgelerdeki nakdi yardımın bütçe geliri olarak muhasebe kayıtlarına alınmadığı yönündeki iddialar üzerine Twitter’da “Bu belgeler kamu zararı olmadığına karar verilen bir sürece ait. Eksiğimiz yok” diye yazdı. Öte yandan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu konuyu bir önergeyle Meclis’e taşıdı.