YÖK'ü protesto afişine uzaklaştırma cezası

YÖK'ü protesto afişine uzaklaştırma cezası
YÖK'ü protesto afişine uzaklaştırma cezası

Zafer Altınkaya (solda) ve Murat Yılmaz

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde eğitim gören 4 öğrenci, YÖK yasasını protesto etmek için düzenlenen mitingin duyurusunu yaptıkları stantta izinsiz afiş açtıkları gerekçesiyle rektörlük tarafından başlatılan soruşturma kapsamında cezalandırıldı.

SAMSUN - Öğrencilerden Zafer Altınkaya'ya 1 ay okuldan uzaklaştırma diğer 3 öğrenciye de uyarı cezası verildi. Zafer Altınkaya, karara itiraz edip yargıya taşıyacaklarını söyledi.
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde eğitim gören 4 öğrenci 9 Kasım 2012'de Ankara 'da YÖK yasasını protesto etmek için yapılan öğrenci mitinginin duyurusunu yapmak için 5 Kasım 2012'de İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi zemin katı girişinde stant açtı. Öğrencilerin stant açmalarının ardından iddiaya göre özel güvenlik görevlileri öğrencileri standı kapatmaları konusunda uyardı. Bunun üzerine öğrenciler Rektörlük görevlileriyle görüşerek bir günlük izin istedi. Yine iddiaya göre sözlü izin alan öğrenciler gün içinde stantta çalışma yapmaya devam etti.
Ancak, rektörlük stantta görev yapan Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü 4'üncü sınıf öğrencileri 22 yaşındaki Zafer Altınkaya ve 23 yaşındaki Murat Yılmaz ile Veteriner Fakültesi 5'inci sınıf öğrencisi 24 yaşındaki Musa Altuğ ile Ziraat Fakültesi 1'inci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Senem Paça hakkında izinsiz stant açıp afiş açmaları nedeniyle soruşturma başlattı. Soruşturma geçtiğimiz 19 Nisan'da sonuçlandı. Öğrencilerden Zafer Altınkaya'ya 1 ay okuldan uzaklaştırma diğer 3 öğrenciye de uyarı cezası verildi. 

YARGIYA TAŞIYACAĞIZ 
1 ay okuldan uzaklaştırma cezası alan Zafer Altınkaya, karara tepki gösterek, cezaya itiraz edeceklerini ve konuyu yargıya taşıyacaklarını belirterek şöyle dedi:
"Yeni YÖK yasasına tepki olarak düzenlenen öğrenci mitingi için çağrı yapmak, arkadaşlarımızı bilgilendirmek, konuyla ilgili duyurmak amacıyla stant açmıştık. Güvenlik görevlilerinin uyarıda bulunması üzerine rektörlüğe gidip görevlilerle görüştük. Bize şifahen izin verildi. Bunun üzerine güvenlik görevlileri de hiçbir müdahalede bulunmadı. Biz o gün stant çalışmamızı yaptık. Ancak aradan zaman geçince hakkımızda önce izinsiz stant açmaktan soruşturma başlatıldı. Savunmalarımızı verdikten sonra bu defa izinsiz afiş açtığımız belirtip soruşturmanın seyri değiştirildi. Stantta afiş açtığımız için izinsiz afiş asmaktan ceza verildi. Bu karar ne kadar ileri bir demokraside yaşadığımızın da bir göstergesidir." (Yaprak KOÇER/DHA)