YÖK'ün başına oğul Doğramacı mı geliyor?

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in görev süresi 8 Aralık'ta doluyor. Yeni başkan için dört akademisyenin adı öne çıkıyor. Bunlardan biri de YÖK'ün kurucularından İhsan Doğramacı'nın oğlu Ali Doğramacı

ANKARA- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresi 8 Aralık'ta dolacak olan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in yerine 30 gün sonra atama yapacak. Gül'ün "yükseköğretimin tepe noktasına" yapacağı atamayla ilgili 4 akademisyenin ismi öne çıkıyor. Yükseköğretim kulislerinde, Teziç'ten boşalacak koltuk için eski YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın oğlu ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, Gazi Üniversitesi eski rektörü Prof.Dr. Enver Hasanoğlu, Prof. Dr. İzzet Özgenç ve Prof. Dr. Halis Ayhan'ın ismi konuşuluyor.

4 yıllık YÖK Başkanlığı görevinin sona ermesine kısa bir süre kala, Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in koltuğunu kime bırakağı merak konusu oldu. Yükseköğretim kulislerine yansıyan bilgilere göre, yeni YÖK Başkanlığına en çok yakıştırılan isim Prof. Dr. Ali Doğramacı. YÖK'ün kuruluşunda büyük bir rolü olan İhsan Doğramacı'nın da oğlu olan Ali Doğramacı'nın son zamanlarda Köşkle de yakın ilişkileri olduğu iddia ediliyor. Doğramacı'nın YÖK Başkanı olabilmesi için öncelikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK üyesi olarak atanması gerekiyor.

İlahiyatçı Ayhan da konuşulan isimler arasında

Mevcut YÖK üyelerinden İlahiyatçı olan Prof. Dr. Halis Ayhan da YÖK Başkanlığı için konuşulan isimler arasında yer alıyor. Ancak Ayhan'ın ilahiyatçı olmasının Başkan olduğu takdirde yükseköğretim çevrelerinde gerginlik yaratacağı bunun için Cumhurbaşkanı Gül tarafından tercih edilmeyeceğini dile getirenler de çoğunlukta bulunuyor. Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyesi olan Prof. Dr. İzzet Özgenç de üzerinde durulan isimlerden biri. Özgenç, Başbakan Erdoğan'a belediye başkanlığı döneminde hukuk danışmanlığı yapmıştı.

Bir diğer aday Enver Hasanoğlu

İhsan Doğramacı'ya yakınlığıyla bilinen yine mevcut YÖK üyelerinden Prof. Dr. Enver Hasanoğlu'nun da YÖK Başkanı olabileceği belirtiliyor. Hasanoğlu, Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyesi olmuştu. İki dönem Gazi Üniversitesi rektörlüğü yapan Hasanoğlu, YÖK üyeliğine atandığında "Doğramacı kontenjanından YÖK üyesi oldu" eleştirilerine hedef olmuştu.

4 yıllık görev süresi var

Yükseköğretim Kanunu'na göre, Cumhurbaşkanı tarafından Yükseköğretim Kurulu üyeleri arasından seçilen başkan, dört yıl süreyle görev yapıyor. Cumhurbaşkanı Gül, Başkan olarak belirlediği ismin YÖK üyesi olmaması durumunda öncelikle YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'ten boşalan YÖK üyeliğine belirlediği ismi atayacak. Daha sonra da aynı ismi Başkan olarak görevlendirecek.(Radikal)