'YÖK'ün kararı ambargo'

YÖK'ün KKTC üniversitelerine önkayıtla öğrenci alınmasını engelleyen kararını görüşmek üzere dün olağanüstü toplanan KKTC Cumhuriyet...

LEFKOŞA - YÖK'ün KKTC üniversitelerine önkayıtla öğrenci alınmasını engelleyen kararını görüşmek üzere dün olağanüstü toplanan KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Erbil Akbil, YÖK'ün kararının KKTC için ambargo olduğunu söyledi.
Akbil, Genel Kurul'da, kararın nedeninin, Türkiye'deki vakıf üniversitelerinin şikâyeti ve üniversitelerin kontenjan dışı öğrenci aldığı iddialarından kaynaklandığını söyledi. Türk hükümeti ve YÖK'ten 2004 için de önkayıtla kontenjanların doldurulmasını istediklerini belirten Akbil, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in konuyu pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na getireceğini söylediğini aktardı.
Akbil şöyle devam etti: "Önkayıt olmadan KKTC üniversiteleri dolmaz. Altyapı yatırımlarına girişen ve borçlanan üniversiteler, zor duruma düşecek. KKTC üniversitelerindeki öğrencilerin yüzde 70'i Türkiye'den. Bu yıl, en iyimser tahminle Türkiye'den yüzde 37 civarında öğrenci gelir. Türkiye, KKTC'deki üniversiteleri teşvik ediyordu, YÖK'ün kararı bu durumla çelişiyor. KKTC sadece Türkiye tarafından tanınıyor, zaten izolasyon altında. YÖK'ün kararı ise KKTC için ambargo anlamındadır."
Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Sekreteri Ferdi Sabit Soyer de, KKTC'nin nefes borusunun kesildiğini, YÖK'ün kararının yanlış ve hasmane olduğunu söyledi.
Boyacı: En büyük izolasyon
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mete Boyacı da yazılı açıklamasında, kararın üniversitelere vurulmuş darbe olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: "Kıbrıs'ın bugüne kadar belki de en başarılı projesi olan yükseköğrenim sektörü, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişim açısından ülkemizin en önemli sektörü. Bu sektörü geliştirmek, adayı eğitim adası haline getirmek, öğrenci nüfusunu 30'dan 50 bine çıkarmak, birinci öncelikli hedefler arasındayken, YÖK'ün kararı bu hedeflere ters. İzolasyonları kaldırmak için çaba gösterirken, belki de en büyük izolasyonu YÖK'ten gördük."