YÖK'ün kuruluşu 28. yılında protesto edildi

Türkiye'nin birçok ilinde üniversite bileşenleri YÖK'ü kuruluşunun 28. Yıldönümünde de protesto etti
YÖK PROTESTOLARININ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Beyazıt Meydanı’nda toplanan ve parasız eğitim isteyen yüzlerce öğrenci, Yüksek Öğretim Kurumu’nu (YÖK) kuruluşunun 28. yılında protesto etti. Polisin müdahale etmediği eylem, çeşitli sendika ve gruplara üye öğrencilerin sergilediği tiyatro gösterisiyle son buldu.

İstanbul Üniversitesi, Beyazıt yerleşkesi’nde toplanan öğrenci grupları, sırayla basın açıklaması yaparak YÖK’ün kaldırılmasını ve parasız eğitim istediler. Ellerindeki pankart ve dövizleri açan öğrenciler marşlar okuyarak, YÖK aleyhtarı sloganlar attı. "Barınamıyoruz, ulaşamıyoruz, okuyamıyoruz. YÖK’e karşı yürüyoruz" sloganlara atan öğrenciler, şarkılar söylediler.
Eylemin yapılacağı Beyazıt Meydanı’nda sabahın erken saatlerinden itibaren polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Öğle saatlerinde ilk olarak Eğitim Sen’e bağlı bir grup öğrenci de protestoya katıldı. Devrimci Öğrenci Birliği, YÖK karşıtı öğrenciler, Üniversiteli Öğrenciler, Öğrenci Kollektifleri ve Genç-Sen sırayla Beyazıt meydanında basın açıklaması yaptı. Bazı YÖK karşıtı eylemci gruplar, Kürtçe dövizler açarak, basın açıklamalarını Kürtçe okudu. Açıklamalarda YÖK’ün kuruluşuyla birlikte üniversitelerin ticarethaneye dönüştüğü savunuldu. YÖK’le postal seslerinin üniversitelerde yankılanmaya başladığını öne süren öğrenciler, hükümeti de yaptıkları açıklamalarla eleştirdiler.
Beyazıt Meydanı’nda toplanan protestocu bir başka grup öğrenci, üniversite kapısında gitar ve keman eşliğinde tiyatro gösterisi sundu. Gösteride üniversite harçları, yurt sorunu ve hükümet protesto edildi.


ANKARA
Bazı illerde öğrenciler, Yüksek Öğretim Kurulunu (YÖK) protesto etti.
İzmir’de, Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, YÖK’ün kuruluş yıl dönümü dolayısıyla EÜ Kampüs Kültür Merkezinin önünde yaptığı basın açıklamasında, 28 yıl önce kurulan YÖK düzeninin bugün taşıdığı noktada üniversitelerin anayasa, yasa, hukuk, insan hakkı, bilim ahlakı tanımayan yöneticiler tarafından idare edildiğini ileri sürdü.
Prof. Dr. Kantarlı, YÖK’ün bilimsel değil siyasal amaçlar için kurulduğunu iddia ederek, bilimin ve hukukun değerlerini savunmak ve çağdaş bir üniversite yasasının çıkarılmasını sağlamak üzere tüm ilgili kişi ve kurumları göreve çağırdı.

ÇANAKKALE
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden (ÇOMÜ) bir grup öğrenci,ÇOMÜ’ye bağlı Terzioğlu Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesinin önünde toplandı.
Yaklaşık 100 kişi, slogan atarak, rektörlük binasının arkasındaki alana kadar yürüdü.
Burada grup adına konuşan Yalçın Yazar, üniversitelerde parasız eğitim istediklerini, YÖK’ün, darbenin ve sermayenin üniversiteler üzerinde baskı aygıtı olduğunu savundu.
Yazar, bugüne bakıldığında üniversitelerin niteliğinin düştüğünü, bilimsellikten tam anlamıyla uzaklaşıldığını ve öğrenci profilinin yönetenlerin istediği bir duruma geldiğini ileri sürdü.
Öğrenciler, açıklamanın ardından, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Varol Tok’un da uyarısıyla dağıldı.

SİVAS
Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ) bir grup öğrenci, CÜ Merkezi Kafeteryası’nın önünde alkışlar eşliğinde ellerinde döviz ve pankartlarla toplandı. Öğrenciler, YÖK aleyhine slogan attı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Ulaş Yılmaz, "Üniversiteler toplum için bilim üreten yerler olması gerekirken bugün niteliksiz, sermayenin ihtiyaçlarına göre işlem gören kurumlar haline dönüştürülmüştür. Üniversitelerin, fikirlerin üretildiği, bilimin icra edildiği ve üretildiği kurumlar olması gerekir" dedi.
YÖK’ü eleştiren Yılmaz, eğitimin paralı hale getirilmemesi gerektiğini belirtti.
Açıklamanın ardından slogan atan grup, olaysız dağıldı.

HATAY
Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) rektörlük binasının önünde basın açıklaması yapmak isteyen gruba izin verilmemesi üzerine gerginlik yaşandı.
MKÜ-ÖĞDER ve Genç-Sen üyesi bir grup öğrenci, basın açıklamasına izin verilmemesi üzerine giriş kapısını zorlayarak, güvenlik güçleriyle tartıştı.
Kapının önünde oturma eylemi yapan öğrencilerin içeri girmesine daha sonra izin verildi.
Grup adına açıklama yapan Kayhan Nar, üniversitelerin 12 Eylül askeri darbesinin bir ürünü olan YÖK tarafından yönetildiğini öne sürdü.
Açıklamanın ardından öğrenciler olaysız dağıldı.

SAMSUN
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesinin önünde toplanan bir grup öğrenci, YÖK ve AK Parti aleyhinde pankart açtı.
Grup, slogan atarak Fen Edebiyat Fakültesinin önüne kadar yürüdü.
Üniversitenin özel güvenlik elemanları ve güvenlik güçlerinin gözetiminde fakültenin önüne gelen öğrenciler adına açıklama yapan Yaşam Uyanıker, 28 yıl önce 12 Eylül darbesiyle üniversitelerin başına YÖK’ün getirildiğini söyledi.
Açıklamanın ardından iktidar ve YÖK aleyhine slogan atan grup, halay çekip şarkı söyledikten sonra dağıldı.

TRABZON
Kendilerini Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kolektifi üyesi olarak tanıtan bir grup öğrenci, kampüste yürüyüş yaparak YÖK’ü protesto etti.
Kanuni Kampüsü’ndeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasının önünde toplanan grup, pankart açtıktan sonra, YÖK’ü protesto eden sloganlar eşliğinde rektörlüğün önüne kadar yürüdü.
Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüşte, rektörlük binasının önünde, Koray Karadağ, grup adına basın açıklamasını okudu.
YÖK’ün kurulduğu ilk andan itibaren üniversiteler üzerinde 1980 darbesinin gölgesini taşıdığını öne süren Karadağ, "YÖK bir yandan gençlik üzerinde baskı ve kontrol mekanizmasını yaratmış, bir yandan da üniversiteleri piyasaya açmanın gereklerini yerine getirmiştir" diye konuştu.


ÜNİVERSİTE ÖĞRETİM ÜYELERİ DERNEĞİ ÇANKAYA KÖŞKÜ ÖNÜNDE
PROTESTO EYLEMİ YAPTI

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, Çankaya Köşkü önünde Yükseköğretim Kurumu’nu (YÖK) protesto ederek kaldırılmasını istediler.
Köşkün 1. No’lu giriş kapısını önüne gelen dernek yönetim kurulu üyeleri, üzerinde derneğin adının yer aldığı pankart açtı.
Yapılan basın açıklamasında "YÖK’ün dikta benzeri uygulamalar yaptığı" öne sürüldü. Yükseköğretim Kanunun ilgili maddesine göre, görev yapan araştırma görevlilerinin doktorasını bitirdikten sonra görevlerine son verilmesinin, üniversite yönetimlerine emredildiği savunulan açıklamada, doktoralı bilim
insanlarından öğretim üyeliği kadrosuna alınması için sınava yeniden girmelerinin istendiği belirtildi.