YÖK'ün 'Şengör maddesi' de değişecek

Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 12 Eylül 1980 sonrasında askeri yönetim döneminde çıkarılan öğretim üyeleri disiplin yönetmeliğini sil baştan yeniliyor. Amaç üniversitedeki özgürlük alanlarını genişletmek.
YÖK Genel Kurulu, 12 Eylül darbesinin ardından 21 Ağustos 1982’de  çıkarılan ‘Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’ni yenilemek için kolları sıvadı. Askeri dönemin etkisi altında hazırlanan Disiplin yönetmeliği, içerdiği katı kurallar nedeniyle 80’li ve 90’lı yıllarda binlerce öğretim üyesinin soruşturma geçirmesine neden olmuştu. Önceki gün İstanbul’da toplanan YÖK Genel Kurulu, ‘Hukuk Komisyonu’ kurarak, disiplin yönetmeliğini yenileme çalışmalarına başlama kararı aldı.
Hukuk Komisyonu’nca hazırlanacak yeni yönetmelikte adli suçlarda öncelikle savcılıklarca inceleme yapılmasının önünün açılması öngörülüyor.
Bir şirketin yönetim kurulunda olduğu ortaya çıkan Prof. Dr. Celal Şengör hakkında soruşturma açılıp üniversiteden atılmasının istenmesine kadar götüren disiplin maddesinin değiştirilmesinin planlandığı bildirildi. Herhangi bir şirketin yönetim kurulunda yer alan öğretim üyelerine üniversiteden atılma cezasının, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasıyla değiştirilmesinin öngörüldüğü dile getirildi. YÖK yetkilileri, yönetim kurullarında görev alma cezasının tamamen çıkarılabileceği fikri üzerinde de tartıştıklarını anlattılar. İntihal konusunda ise daha sıkı kontrollerin geliştirilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı.