YÖK'ün yeni sorunu lojman

YÖK'le hükümetin arasını bu kez lojman açtı. Geçmişteki başkanların kullandığı lojman, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'e tahsis edilmeyince, Teziç uygulamanın reddi için Danıştay'a başvurdu.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - YÖK'le hükümetin arasını bu kez lojman açtı. Geçmişteki başkanların kullandığı lojman, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'e tahsis edilmeyince, Teziç uygulamanın reddi için Danıştay'a başvurdu.
Mehmet Sağlam döneminden bu yana YÖK başkanlarının kullandığı konut, hükümet tarafından Teziç'e tahsis edilmedi. 8 Aralık 2003'te YÖK Başkanı olan Teziç, Başbakanlığa yazı yazarak, en son Gürüz'ün kullandığı lojmanın kendisine tahsis edilmesini istedi.
Başbakanlık'tan ise Teziç'e ret cevabı geldi. Başbakanlık ret cevabının gerekçesini ise, "Lojman Kemal Gürüz adına tahsis edilmiştir. Yeni başkana tahsis talebi uygun değildir" olarak açıkladı. Ancak 1984 yılında yayımlanan 'Kamu Konutları Yönetmeliği'ne göre, YÖK Başkanlığı özel konut tahsis edilecek makam sayılıyor. Yönetmelikte, YÖK Başkanı'nın bu olanaktan belirli bir kira karşılığında yararlanabileceği belirtiliyor.
Aynı yönetmeliğin özel tahsisli konutların tahsis şeklini anlatan 7. maddesinin 2. fıkrasında ise 'Özel tahsisli konutların tahsisinde ayrıca tahsis kararı alınmaz, bu göreve seçilme ve atanma yeterlidir' deniliyor.
Teziç Danıştay'a başvurdu
YÖK-Başbakanlık arasındaki yazışma trafiğinden sonuç alamayan Prof. Dr. Erdoğan Teziç, gelişmeler üzerine Danıştay'a başvurmaya karar verdi. 11 Ağustos'ta Danıştay 8. Dairesi'ne başvuran YÖK Başkanı Teziç, Başbakanlığın kendisinin lojman talebine ilişkin olarak verdiği 'Tahsis talebi uygun değil' şeklindeki işlemin iptal edilmesini ve yürütmenin durdurulmasını istedi.