Yol bin sene hizmet verecek

Yol bin sene hizmet verecek
Yol bin sene hizmet verecek
Çevre Bakanı, ODTÜ'den geçen yolu değerlendirirken "Trafik tıkanıyor. Egzozun verdiği zarar, o ağaçlardan bin kat daha fazla" dedi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ODTÜ arazisinden yol geçirilmesini değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ilginç değerlendirmelerde bulundu.TBMM’de bir grup gazetecinin sorularını cevaplandıran Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, hukuki süreç beklenmeden yolun yapımının başlanmasının eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine, “Öyle bir usul mü var? Ben bilmiyorum. Bu yol Ankara için bir mecburiyet. Yol için ev de yıkabilirsin, mezar da kaldırabilirsin. Çünkü yolun geçeceği güzergâh belli. Bin sene, iki bin sene hizmet verecek. Yolda zaman kaybı, stres oluşumu, egzoz gazı… Trafik tıkanıyor. O egzoz gazının çevreye verdiği zarar o ağaçlardan bin kat daha fazla. Bu Ankara için bir mecburiyettir. Ankaralılara hayırlı olsun” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da “ Avrupa ’da da açılıyor bu tip yollar, bütün dünyada açılıyor. Asgari tahribatla, onu da yapılan tahribatı karşılayacak şekilde çalışma yapılırsa mesele çözülür” diye konuştu. Eroğlu, “ODTÜ’deki talebelerin çoğunluğu mühendislik talebesi. O insanları seviyoruz. Birlikte ne gerekiyorsa, hatta istiyorlarsa ODTÜ ormanı kurmak isteriz” dedi.

‘İkinci Gezi olmaz’

Eroğlu, ‘ODTÜ’nün İkinci Gezi olacağı’ iddialarının hatırlatılması üzerine ise “İkinci bir Gezi olmasına izin vermeyiz” karşılığını verdi.
İçişleri Bakanı Muammer Güler de, Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’deki yol çalışmasının tamamen kanuna uygun olduğunu söyledi. Güler, “Bunun yapılacağı daha önce de biliniyordu zaten. Oradaki ağaçlar kesildi, paraları yatırıldı. Burada kamu hizmetini havaifişeklerle, taşla, sopayla, molotof kokteyllerle engellemeye çalışmak kanunsuzdur” dedi. Çalışmaların başlama zamanı ile ilgili soruya “Bu iş davul çala çala yapılmaz elbette. Zamanlamasını belediye tespit eder” karşılığını veren Güler, ODTÜ’nün, belediyenin ödediği bedeli iadesine ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine, bunun kamudan kamuya yapılan bir aktarma olduğunu, kimsenin iade hakkı bulunmadığını söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, önceki gün ODTÜ’de sökülen 2 bin 388 ağacın bedeli olarak 211 bin lirayı ODTÜ hesabına yatırdıklarını açıklamış ve “Fiyatlara itiraz olursa problem çıkarmayız” demişti. ODTÜ yönetimi ise Twitter’dan parayı da iade ettiklerini duyurmuştu. 

Gözler Senato’da

Büyükşehir Belediyesi’nin geceyarısı ODTÜ kampüsüne telleri keserek girmesi ve 2 bin 388 ağacı sökmesinin ardından ODTÜ Rektörlüğü mensuplarına ve öğrencilerine fidan dikme eylemi çağrısı yaptı. Etkinlik programı ve Büyükşehir’in geceyarısı operasyonuyla ilgili ODTÜ Senatosu kararının bugün açıklanması bekleniyor.