Yol çalışması yüzünden elçilik faaliyetleri durma noktasında

Büyükşehir Belediyesi'nin Atatürk Bulvarı üzerindeki yol ve kavşak çalışmaları, cadde üzerindeki İtalya, Bulgaristan, Almanya, Mısır ve Polonya büyükelçiliklerini de isyan ettirdi.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Büyükşehir Belediyesi'nin Atatürk Bulvarı üzerindeki yol ve kavşak çalışmaları, cadde üzerindeki İtalya, Bulgaristan, Almanya, Mısır ve Polonya büyükelçiliklerini de isyan ettirdi. Koparılan telefon telleri, sık sık kesilen elektrikler elçiliklerdeki faaliyetleri durma noktasına getirirken, Rusya binalarına zarar verdiği gerekçesiyle belediyeyi mahkemeye verdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in geçen ekim başı başlatıp kasım ayı sonunda tamamlanacağını duyurduğu, ancak hâlâ tamamlanamayan Atatürk Bulvarı'ndaki çalışmalar 'diplomatik' gerginliğe yol açtı. Aylardır bitmek bilmeyen çalışmalar, bulvar üzerinde dizilen Almanya, İtalya, Bulgaristan ve Mısır büyükelçilikleriyle Polonya ve Rusya elçiliklerinde çalışanları canlarından bezdirdi. Çalışmalar sırasında iki gün önce telefon hatlarının koparılmasıysa sabırları taşıran son damla oldu. Büyükelçiliklerin dünyayla tüm bağlantısı kesildi.
Bu duruma en sert tepkiyi İtalya Büyükelçiliği gösterdi. Haftaya Başbakan Romano Prodi'yi ağırlamaya hazırlanan büyükelçilik, Dışişleri Bakanlığı'na şikâyette bulundu. İtalyan diplomatlar, "Anlaşmalara göre, Türkiye rahat ortamda çalışmamız için garanti sağlamalı" dedi.
Alman diplomatlarsa, "İletişim kurmamız imkânsızlaşınca durum bir hayli tahammül edilmez oluyor" dedi.
Rusya mahkemeye verdi
Atatürk Bulvarı'nda iki ek binası bulunan Rusya Büyükelçiliği'yse şikâyetlerini yargıya taşıdı. Rusya zararlarının tazmin edilmesini bekliyor. Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyse, "Sorunları Büyükşehir Belediyesi'ne aktardık ve çözülmesini istedik. Ancak çalışmaların tamamlanmasını beklemekten başka çaremiz yok" demekle yetindi.