Yol haritası hükümette

Yol haritası hükümette
Yol haritası hükümette
Öcalan'ın yol haritasını hükümete sunduğunu belirten Demirtaş, "İmralı'ya gidecek isimler için önemli değil. Önemli olan muhatap alınmamız" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Adalet Bakanlığı’nın da izin vermesiyle BDP milletvekilleri Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’dan oluşan ikinci heyet yarın saat 08.30’da İmralı’ya gidecek. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan’ın BDP’lilerle gerçekleştirileceği görüşmede, yeni yol haritasını paylaşacağını söyledi. TBMM’de bir grup gazeteci ile sohbet eden Demirtaş şu mesajları verdi:
Eşbaşkanlar da gİdecek Başından beri Başbakan’ın ısrarla ‘eşbaşkanlar olmaz’ tartışmasını yürütmesini biz yürüyen süreç açısından da doğru bulmadığımızı belirttik. Bazı AKP ’liler bize ‘keşke bu tartışmayı açmamış olsaydık’ diyerek, bu tartışmanın doğru olmadığını iletti. Defalarca söyledim; bizim için isim önemli değil, kurumumuzun muhatap alınması önemlidir. ‘Eş başkanlar veto edildi’ şeklinde bir yaklaşımı kabul etmiyoruz. Çünkü süreç ilerledikçe her halükârda eş başkanlar adaya gidecek.
Hükümet İstedİ

Adaya gidilmesini isteyen hükümetti. Biz BDP olarak ‘ille de İmralı’ya gitmek istiyoruz’ demedik. Hükümet Oslo-İmralı sürecinde şöyle bir yol izledi: devlet adına görüşme yapan heyet İmralı’ya gidiyordu, oradan aldıklarını Oslo’ya ve Kandil’e kendileri götürüyordu. Yani mekanizmayı devletin kendisi kurmuştu. Bu defa bizden rica ettiler. Biz de başlangıç aşaması itibariyle katkı veririz dedik. Hem bizden yardım isteyen, hem de önümüzü tıkayan kendileri.
Yol harİtası sunuldu
İkinci heyetin İmralı’da görüşme yapmasını önemsiyoruz. Oradan çıkacak, mutlaka yol haritası vardır. Hükümete sunulduğunu biliyoruz. Hükümetin elindedir. Birkaç gündür hükümet bunu değerlendiriyor. Biz henüz görmedik. Muhtemelen bizim heyetimize de bu sunulacak değerlendirilecek.
Kandİl’e mesaj BDP’den
Mesajın gitmesini sağlayacağız ama biz gideceğiz diye bir şey yok. İmralı’ya gidecek heyet Kandil’e de gidecek diye bir şey yok. Ama oradan çıkan mesajlar bir şekilde ulaştırılacaktır. Bu konuda biz de yardımcı olacağız.
Tıkanma suİkasttan
Tıkanma bizimle ilgili değil. Paris olayı sonrası defalarca heyet gitti. Biliyorsunuz Egemen Bağış Paris’te özel görüşmeler yapıyor. Hükümet de demek ki farkında, Paris aydınlatılmadan süreç ilerleyemiyor.
Anayasa İhtimali düşük
Ben yeni bir anayasa ihtimalinin çok zayıfladığını düşünüyorum. Bir defa uzlaşma komisyonunda ortaya çıktı ki 4 parti maddelerin yüzde 25’inde bile anlaşamadı. 2 partinin bile anlaşabildiği madde sayısı yüzde 20-30’u geçmedi bırakın 4 partiyi.

Sinop olaylarından dolayı herkes sorumlu

Demirtaş Sinop’ta BDP ve HDK’lılara yönelik provokatif tepkiyi de şöyle değerlendirdi: “ CHP ’nin kurumsal olarak bu işin içinde olduğunu düşünmüyorum. Demek ki linç psikolojisi partilerle ilgili değil. Her parti kendisini gözden geçirmek zorunda. Yaptığımız açıklamalarla toplumda linç potansiyeli yaratıyoruz. Liderlerin açıklamasından o üç partinin tabanı da o mesajı alıyor. Bütün partiler bu atmosferin oluşturulmasında sorumludur.” Öte yandan BDP’li Adil Kurt, dün kutlanan Dünya Anadil Günü’nde alfabeye ‘ê, î, q, w, x’ harflerinin eklenmesi talebiyle Meclis’e bir kanun teklifi verdi.