Yol ortasında ölüm tuzağı

Bayram tatilinde sonbahar güneşinden faydalanmak isteyenleri ağırlayan Antalya ve Bodrum, dün sağanak, sel ve şiddetli fırtınayla uyandı.

MUĞLA/ANTALYA/AYDIN - Bayram tatilinde sonbahar güneşinden faydalanmak isteyenleri ağırlayan Antalya ve Bodrum, dün sağanak, sel ve şiddetli fırtınayla uyandı. Olumsuz hava şartları kıyıları savaş alanına çevirirken, 'açık kalmış' bir rögar kapağı, 14 yaşında bir kızın, karşıdan karşıya geçmeye çalışırken ailesinin gözü önünde boğularak ölmesine yol açtı.
Antalya'nın Serik ilçesinde yaşayan Yöntem, annesi Hatice Yöntem'le Antalya'nın Teomanpaşa Mahallesi'nde oturan teyzesine bayram ziyaretine gidiyordu. Çevre yolu üzerinde Serik otobüsünden inen Süheyla, şiddetli yağmurda koşar adımlarda karşıdan karşıya geçerken kapağı rögar çukurunu fark edemedi ve düştü. Annesi ve kardeşi Güler de Süheyla'nın peşinden rögara atladı. Olayı gören vatandaşlar anında müdahale ederek anne ve küçük kızı kurtardı. Süheyla ise kanalda kayboldu.
Süheyla'nın cesedi 200 metre ilerde, kanalın açıldığı yerde çalılıklara takılmış olarak bulundu. Gece bekçisi baba Bünyamin Yöntem, sinir krizleri geçirirken vatandaşlar, 'rögar kapağını açık bıraktığı gerekçesiyle' Kepez Belediyesi'ne tepki gösterdi.
Yağmur nedeniyle Antalya'da 200'e yakın ev ve işyerini su bastı. 2 bin araç içindekilerle birlikte yollarda mahsur kaldı. Öğle saatlerinde etkisini artıran kötü hava koşulları nedeniyle, Antalya Havalimanı'na uçakların inişine izin verilmedi. Bayram tatili için Antalya'da bulunan Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen de İller Bankası Kavşağı'nda 40 dakika trafiğin açılmasını bekledi. Antalya'da yağmurun bugün ve yarın da etkili olacağı belirtildi.
Söke'de hortum
Aydın'ın Söke ilçesinde de dün11.30 sıralarında yağmurla birlikte hortum görüldü. Üç dakika süren hortum, 50'yi aşkın evin çatısına zarar verdi. Asırlık ağaçlar ve telefon direkleri kökünden söküldü.
Bodrum'da ise dün sabaha karşı saat 04.00 sıralarında başlayan lodos ve yağmur, dört saat boyunca etkili oldu. Hızı saatte 70 kilometreye ulaşan fırtınayla birlikte dev dalgalar, Barlar Sokağı ve Kumbahçe Mahallesi sahilindeki restoran, otel ve 50'ye yakın evde hasara yol açtı. Sahildeki binaların önlerinde bulunan şezlong, masa, sandalye, saksılık, şemsiyelikleri denize sürükledi. Elektrik telleri ve telefon hatları koptu. Bodrum'da, öğle saatlerine doğru ise güneşli ve sakin bir hava hâkim oldu.
Sıcaklık 10 derece düşecek
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü' nden alınan bilgiye göre, yağışlar önümüzdeki günlerde de devam edecek. Sıcaklıklar ise bugünden itibaren 8-10 derece düşecek. Bugün Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da sağanak, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu yağmur görülecek. Yarın ise Trakya, Marmara ve Ege'de poyraz etkili olurken, Akdeniz ve Doğu Karadeniz'de sağanak bekleniyor. (dha, aa)