Yolcu otobüslerine uçak tipi 'bireysel yayın' şartı geldi

Şehirlerarası yolcu otobüslerinde isteyenin istediği yayını izlemesi için sesli ve görsel yayınlar, ocak ayından itibaren kulaklık aracılığıyla 'bireyselleştirilecek'.

ANKARA - Şehirlerarası yolcu otobüslerinde isteyenin istediği yayını izlemesi için sesli ve görsel yayınlar, ocak ayından itibaren kulaklık aracılığıyla 'bireyselleştirilecek'.
Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın, şehirlerarası yolcu otobüslerinde yapılan sesli ve görsel yayınların şekli konusunda çok sayıda şikâyet aldıklarını belirtti. Bunun üzerine bu konuda bir çalışma başlattıklarını kaydeden Aydın, şehirlerarası yolcu otobüslerindeki sesli ve görsel yayınların, uçaklardaki gibi bireyselleştirilmesini istediklerini ifade etti. Bazı yolcuların gece yolculuğu sırasındaki yayınların tek bir ekrandan ve yüksek sesle yapılması nedeniyle uyuyamadığı, bazı yolcuların ise ani ses yükselmeleri nedeniyle irkilerek uyandığını bakanlığa ilettiğini anlatan Aydın, "İsteyen yolcuların otobüslerdeki yayınları kulaklıklar aracılığıyla izleyebilmesine olanak sağlanacak" diye bilgi verdi.
Aydın, otobüs firmaları ile otobüs üreticisi firmalara birer yazı gönderdiklerini ve mevcut otobüslerdeki yayın sisteminin bireysel izlemelere olanaklı hale getirilmesini, yeni otobüslerin de buna uygun dizayn edilmesini istediklerini bildirdi.