Yolcular protesto etti, KKTC Cumhurbaşkanı Talat uçağa binemedi

Yolcular protesto etti, KKTC Cumhurbaşkanı Talat uçağa binemedi
Yolcular protesto etti, KKTC Cumhurbaşkanı Talat uçağa binemedi

Talat, geciken uçaktaki tepkiler üzerine dün KKTC?ye gitmedi.

Haber: FAİK KAPTAN / Arşivi

İSTANBUL - ABD’deki temaslarını tamamlayıp  sabah 11.10’da THY uçağı ile bir saatlik bir gecikmeyle İstanbul’a gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İstanbul Atatürk Havalimanında kötü bir sürprizle karşılaştı. KKTC’ye gitmek için bindiği Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) uçağında yolcular tarafından uzun süre bekletildikleri gerekçesiyle alkışlı ve ıslıklı protestoya uğradı.Talat bunun üzerine Lefkoşa’ya gitmekten vazgeçti ve uçaktan indi.
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat eşi Oya Talat ile birlikte bir saat gecikmeli olarak saat dün 11.10’da New York’tan İstanbul’a geldi. Atatürk Havalimanı VİP görevlileri tarafından karşılanan Talat ve eşi sabah 09.00’da kalkması gereken ancak teknik arıza olduğu için bir buçuk saat gecikme veren Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın uçağına götürüldü.
Devlet Konukevi önünde bekleyen KTHY uçağına ön merdivenden binen Talat çifti uçağa girdiği anda yolcular tarafından yoğun bir şekilde alkışlı ve ıslıklı protestoya maruz kaldı. Protesto üzerine Mehmet Ali Talat sinirli bir şekilde uçağı terk ederek çıktığı merdivenlerden geri döndü ve VIP görevlilerine “Bir işim çıktı. Kıbrıs’a yarın (bugün) sabah gideceğim” diyerek uçmaktan vazgeçtiğini söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ın bu sabah Kıbrıs’a gideceği bildirildi.

Yetkililer: Teknik arıza
KTHY  yetkilileri uçağın geç kalkmasının Cumhurbaşkanı’nın beklenmesiyle ilgisi olmadığını belirterek şunları söylediler: “Uçağımız teknik tabirle Alfa 1 arızası göstermiş. Bu kısa sürede yapılabilir bir arıza demektir. Uçağımız THY Teknik tarafından gerekli tamiratı yapıldı. Teknik arıza varmış gibi gösterilip, yolcular bekletilemez. Çünkü tüm arızalar ve onarımlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bildiriliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda da çok hassastır. Hiçbir zaman böyle bir isteği olmamıştır.“
Bu arada uçağa yer hizmeti veren bir personel ise “Uçağa sabah saat 07.00’de arıza bildirdiler. Uçak 09.30’da kalkacaktı. Birbuçuk saat gecikme verilince 11.00’da kalkması gerekiyordu. Bu arada bir teknisyen geldi uçağa bakıp gitti. Onarım yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı uçağa getirildiğinde saat.11.20’idi. Cumhurbaşkanı Talat uçaktan  döndükten sonra uçak, saat 11.50’de kapı kapattı“ dedi.
‘Bilgi verildi, binmedi’
KKTC  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca da açıklama yaparak, uçağın bekleme nedeninin  Talat olmadığını belirtti. Uçaktaki gecikme üzerine yolcuların protesto ettiği bilgisinin Talat’a verildiğinde, Talat’ın uçağa binmemeyi tercih ettiğini açıklayan Erçakıca, “Cumhurbaşkanı bu olayın içerisinde bulunmak istemedi. Ama uçağı Cumhurbaşkanı’nın beklettiği doğru değildir”dedi.  (aa)