Yolculuk nasıl geçti?

Çakıcı lehine karar için kulis yapmakla suçlanan Yargıtay Genel Sekreteri Ercan Yalçınkaya'nın ismi, İstanbul Başsavcılığı'nın Ankara'ya gönderdiği soruşturma dosyasında, ilginç seyahatleriyle gündeme geldi.
Yalçınkaya'nın, Çakıcı'nın adamı müteahhit Hakkı Süha Şen'le sık sık seyahate gittiği belirtildi. Yalçınkaya, Yargıtay'daki hızlı yükselişini ise Mehmet Ağar'ın eski müsteşarı Uğur İbrahimhakkıoğlu'na borçlu...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Mafya şefi Alaattin Çakıcı-MİT-Yargıtay ilişkisini gündeme getiren sürecin içindeki 'kilit isim' gösterilen Yargıtay Genel Sekreteri Ercan Yalçınkaya'nın Yargıtay'da etkili bir isim olmasının arkasında, Susurluk çetesiyle ilgili hakkında fezleke bulunan DYP lideri Mehmet Ağar'ın müsteşarlığını da yapan eski Yargıtay Genel Sekreteri Uğur İbrahimhakkıoğlu'nun bulunduğu ortaya çıktı. Savcılığın konuyla ilgili hazırladığı dosyada da Yalçınkaya'nın Çakıcı'nın arkadaşı olan müteahhit Süha Hakkı Şen'le seyahatlere çıktığı bilgisi var.
Yargı çevrelerinde "Bu dosyada 'kilit isim' odur" denilen Ercan Yalçınkaya'nın ismi, Çakıcı'nın firarını soruşturan İstanbul Başsavcılığı'nın Ankara'ya gönderdiği dosyada yer alıyor. Yalçınkaya'nın, Çakıcı adına Yargıtay kulisi yapan müteahhit Süha Şen ile aşırı samimiyet derecesi dosyada göz önüne seriliyor. Dosyada Yalçınkaya'nın Şen ile Çakıcı dosyasını konu alan konuşmaların ötesinde, birçok seyahate birlikte çıktıkları bilgileri yer alıyor. Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya da kendisini müteahit Şen'le tanıştıran kişinin Yalçınkaya olduğunu söylemişti.
Yargıtay Başsavcılığı tarafından Adalet Bakanlığı'na gönderilen dosyada da mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın davasının seyrini değiştirmek için MİT'çi Kaşif Kozinoğlu ve müteahhit Hakkı Süha Şen ile birlikte etkin rol oynadığı gerekçesiyle Ercan Yalçınkaya hakkında işlem yapılması isteniyor.
Yıldızı çabuk parladı
Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile aynı dosyaya ismi giren Yalçınkaya'nın meslek kariyerindeki şu hızlı değişiklikler, yargı çevrelerinde dikkat çekici bulundu:
"1967 doğumlu Yalçınkaya, 1982 yılında Polis Koleji'ne, ardından 1986'da Polis Akademisi'ne kayıt yaptırmış. 1990 yılında komiser yardımcısı olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde göreve başlayan Yalçınkaya, burada iki yıl süreyle görev yaparken, diğer yandan da girdiği Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirmiş, savcı olarak ilk görevi için doğuya gitmiş.
1993'te ANAP döneminde Başbakanlığa alınan Yalçınkaya bir süre Kanunlar Kararlar Dairesi'nde, daha sonra Başbakanlık Müşaviri olarak görev yapmış. Yalçınkaya'nın bir diğer durağı da AKP'den önce koalisyon hükümeti döneminde Adalet Bakanlığı olmuş. Yalçınkaya'nın Yargıtay'a geçmesi de bu hükümet döneminde Müsteşar referansıyla gerçekleşmiş.
Yalçınkaya'nın 'Yargıtay'da etkili isim' haline gelmesine yol açan görevlendirmenin arkasından ise, Mehmet Ağar'ın Adalet Bakanı olduğu dönemde müsteşarlığını yapan, daha sonra Yargıtay'a önce üye sonra da genel sekreter seçilen Uğur İbrahimhakkıoğlu çıktı. İbrahimhakkıoğlu genel Sekreter olduğu dönemde Yalçınkaya'yı genel sekreter yardımcısı yapmış.
Sami Selçuk doğruladı
Önceki Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, şimdi Çakıcı soruşturması nedeniyle zor günler geçiren Yalçınkaya'nın, İbrahimhakkıoğlu döneminde mi genel sekreter yardımcısı yapıldığı sorusuna şu yanıtı verdi:
"Evet, sayın genel sekreter, bu kişinin çok çalışkan birisi olduğunu, bu yüzden yardımcısı yapmak istediğini belirterek benden onay istedi. Ben de bu onayı verdim"
İbrahimhakkıoğlu'nun Ağar ile yakın ilişkisinin hiç kesilmediği biliniyor. Nitekim, emekli yarbay Korkut Eken ile özel timci polislerin yargılandığı Susurluk çetesi davası'nın karara bağlanacağı günlerde Mehmet Ağar'ın Yargıtay'da bir dizi görüşme 'yaptığı belirlenmişti. Ağar'ın ziyaret ettiği' kişiler arasında ilk sırada İbrahimhakkıoğlu yeralmıştı. Bu ziyaret, Susurlukçuların cezadan kurtarılma kulisi olarak değerlendirilmişti. İbrahimhakkıoğlu, Ağar ile görüşmesini doğrularken ' O benim bakanım, değil burada cezaevinde de olsa görüşürüm' demişti.