Yolcusu olan özel araç özel şeritte gitsin

İstanbul Valisi Muammer Güler, trafik sorununa kısmi bir çare olarak, yolcusu olan özel araçlara bazı yollarda belli şeritleri kullanma önceliği tanınabileceğini, bu öneriyi Büyükşehir Belediyesi'ne ilettiklerini söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Valisi Muammer Güler, trafik sorununa kısmi bir çare olarak, yolcusu olan özel araçlara bazı yollarda belli şeritleri kullanma önceliği tanınabileceğini, bu öneriyi Büyükşehir Belediyesi'ne ilettiklerini söyledi.
İstanbul'un trafik sorununun, raylı sistemin geliştirilmesi ve taşıma kapasitesinin toplu taşımaya yönlendirilmesiyle çözülebileceğini vurgulayan Güler, trafiği büyük çapta işgal eden, duran araçların yarattığı yoğunluğun da yeni otoparklarla aşılabileceğini söyledi. Raylı sistemin en az 250 kilometreye çıkması gerektiğini belirten Güler, şöyle devam etti:
"Marmaray Projesi, burada en önemli kısım. Marmaray, raylı sistem için bir tüp geçit. Bunun akabinde lastik tekerlekli araçlar için bir tüp geçit var. Daha sonra üçüncü köprü ve üçüncü çevre yolu var. Bunlar genel olarak İstanbul'da trafik yoğunluğunu azaltacak.
Daha önce gündeme gelen tek-çift plaka uygulaması, gerçekleştirilemeyecek bir tedbir. Mevcut bütün araçların trafikte akışını sağlayacak bir yapıyı getirmek lazım. Bu kadar insan dolmuş, taksi ve otobüsten daha büyük araçlarla taşınmalı. Raylı sistemi getiremezseniz, trafik yoğunluğunu önleyemezsiniz. İstanbul'daki taşımacılığın yüzde 89'u karayoluyla, karayolundaki taşımanın da büyük bölümü tek başına özel araçlarla yapılıyor. Herkesin tasarruf serbestliği var ama trafik sorununun kısa vadeli çözümü için, yolcusu olan özel araçlara bazı yollarda belli şeritleri kullanma önceliği tanınabilir. Bunu Büyükşehir Belediyesi'ne önerdik. Sahil yolunda mesela... Bu bir tedbir ama, uzun vadede ulaşım konseptini raylı sistem ve deniz taşımacılığı değiştirir."
Vali Güler'in sözünü ettiği özel şeritlerin, sürücü dahil en az iki kişiyi taşıyan araçlar için tahsis edilmesi öngörülüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7574617574610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.