Yolda beş acemi kelaynak

17 yıldır koruma altında tutulan kelaynaklar dün kanatlarının pasını silecek bir yolculuğa çıktı. Ayaklarına uydu izleme cihazı takılan beş kelaynak, arkalarından su dökülerek göçe uğurlandı.

ŞANLIURFA - 17 yıldır koruma altında tutulan kelaynaklar dün kanatlarının pasını silecek bir yolculuğa çıktı. Ayaklarına uydu izleme cihazı takılan beş kelaynak, arkalarından su dökülerek göçe uğurlandı.
Şanlıurfa'daki Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu'nda korunan ve sayıları bu yıl 110'a yükselen kelaynaklardan beşi dün Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel ve vatandaşların katıldığı törenle Nil Vadisi'ne uğurlandı. Beş kelaynak, 90 bin YTL'ye ABD'den getirilen uydu takip sistemi sayesinde 24 saat izlenebilecek. Beş kelaynak, bu yolculuklarında Suriye, Lübnan, Ürdün, Mekke, Yemen, Kızıldeniz ve Etiyopya'yı aşacak.
Kaymakam Soner, uğurlama töreninde, "Lider pozisyonda olan 'Anadolu' 20 yaşında ve bir kez göçe katılmış. 17 yıldır göç etmeyen bu hayvanların içgüdüsel olarak Nil Vadisi'ne gidip, gelecek yıl şubat ayında Birecik'e döneceklerini sanıyoruz" dedi. Sadece Birecik ile Fas'ta yaşayan kelaynakların nesli yok olma tehlikesi altında.