Yoldaki PKK bombasına 'jammer' silahı

PKK'lı teröristlerin yerleştirdiği uzaktan kumandalı 25 kilo plastik patlayıcı, frekans karıştırıcı 'Jammer' kullanılarak etkisiz hale getirildi.

ANKARA/ŞIRNAK - TUNCELİ - PKK'lı teröristlerin yerleştirdiği uzaktan kumandalı 25 kilo plastik patlayıcı, frekans karıştırıcı 'Jammer' kullanılarak etkisiz hale getirildi.
Güvenlik güçleri karayollarındaki bomba arama faaliyetleri sırasında Tunceli-Karşılar-Geyiksi karayolunun Çaykömü Tepesi'nde yola döşenmiş uzaktan kumandalı patlayıcı tespit etti. Yola tuzaklanmış şekilde yerleştirilen patlayıcının, aylarca patlatılmaya hazır kalması için motosiklet aküsü ile desteklendiği belirlendi. Karayolunu trafiğe kapatan güvenlik güçleri, patlayıcının etkisiz hale getirilmesi sırasında, uzaktan kumanda ile patlatılmasını önlemek için frekans karıştırcı 'jammer' cihazı kullandı. Askeri yetkililer, patlayıcının tahrip gücünün çok yüksek olduğunu belirtti.
Cizre'de karayoluna bombalı saldırı
Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'lılar karayoluna uzaktan kumandalı bombayla saldırı düzenledi. Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak'ın aracının geçişinden hemen sonra meydana gelen patlamada ölen ve yaralanan olmazken, karayolunda bir metre derinliğinde çukur oluştu. Çevredeki ev ve işyerlerinin camları kırıldı. Geçmişte DYP, Anavatan ve MHP'de siyaset yapan Atak, patlamanın kendisine yönelik olduğunu düşünmediğini söyledi. (dha, aa)