'Yoldaş Kemal'e Hüseyin Aygün kıskacı

'Yoldaş Kemal'e Hüseyin Aygün kıskacı
'Yoldaş Kemal'e Hüseyin Aygün kıskacı
CHP liderinin Çin gezisi, parti içindeki 'iç tartışma' kıskacında geçti. Belki de pazartesi günü kurmaylarının 'Aygün'den kurtulma planı' masada olacak.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , Çin ziyaretini, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de tamamladı. Urumçi’ye daha önce resmi ziyaretler sırasında gelmiştim. Türkleri Uygur bölgesinde ağırlarken, etnik ve dini nedenlerle büyük bir tedirginlik yaşadıklarını gözlemlediğim Çin Komünist Partisi’nin Kılıçdaroğlu’nu ağırlarken son derece rahat olması dikkatimden kaçmadı.
Kılıçdaroğlu da Sincan Üniversitesi’nde fahri doktora aldığı törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin resmi politikasının sınırları içinde kalarak ÇKP yetkililerinin duyduğu güveni boşa çıkarmadı. Tıpkı daha önce gelen hükümet yetkilileri gibi, Twitter, Facebook gibi araçların yasak olduğu, her türlü aykırı görüşün baskı altında tutulduğu bir ortamda, üniversite öğrencilerine seslenirken demokrasiden ve özgürlüklerden çok fazla söz etmedi. Hoşgörü, diyalog ve barışa vurgu yaptı.
Kılıçdaroğlu, konuşmasını yaparken kalabalık izleyici grubuna iki kez “Yoldaşlar” diye hitap etti. Sincan’da olmaktan gurur ve heyecan duyduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, hayatında aldığı ilk fahri doktoranın verildiği o töreni hayatı boyunca hep gururla yâd edeceğini vurguladı. “Devrimimizin lideri Atatürk ’ün kurduğu CHP’nin genel başkanı olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaptığım ziyaret her bakımdan ilham ve umut verici oldu” diyen Kılıçdaroğlu, bir öğrencinin Sincan Üniversitesi’nde ders verip vermeyeceği konusundaki soruya “Siyaseti bıraktıktan sonra davet edilirsem ders veririm” karşılığını verdi.
Kılıçdaroğlu ile otelde yaptığımız sohbette, Çin ve Uygur Bölgesi’yle ilgili gündeme Türkiye’nin gündemini de ekledik ve konu doğal olarak döndü dolaştı Hüseyin Aygün meselesine geldi. İlk hatırlatma Müjde Ar’ın Hüseyin Aygün’e desteği, parti yönetimine eleştirileri oldu. Kılıçdaroğlu, lafı uzatmadı ve gülümseyerek, “Sanatçılara yanıt verilmez” sözleriyle soruyu geçiştirdi. Ancak Ar’ın da dillendirdiği eleştirilerden kaçamadı.

CHP’de kırılma olur mu? Devlet Öcalan’la görüşüp, PKK yöneticileriyle görüşmeye hazırlanırken CHP’nin Aygün’ün taziye ziyareti nedeniyle savunmaya geçtiği eleştirilerini haksız bulan Kılıçdaroğlu, “Savunmaya geçtiğimiz yok” diyerek kestirip attı. Ankara’daki kurmaylarının Aygün’ü partiden ihraç etmek için hazırlık yaptığı haberlerini de “Ben talimat vermedim. Bir (Ankara’ya) gidelim bakalım neler yapmışlar” sözleriyle yalanladı.
Erdal İnönü’nün SHP Genel Başkanlığı döneminde 7 milletvekili Paris’e Kürt konferansına gittikleri için ihraç edilmiş ve bu, partide Kürtlerle sol kanadın kopmasına neden olmuştu. Kılıçdaroğlu, Aygün tartışmasının böyle bir kırılma ile sonuçlanacağını sanmıyor... Ama Aygün nedeniyle etrafında oluşan kıskaç da gözden kaçmıyor. Aygün’ü nerede patlayacağı belli olmayan el bombasına benzeten ya da “Biz köy köy gezip kaşıkla toplayalım, Aygün kepçe ile saçsın” diyen partililer Çin ziyaretinde Kılıçdaroğlu’nun etrafını hiç boş bırakmadı. Buna karşın, Alevi ve Kürt kökenliler, Aygün’e yapılanları ‘zulüm’ olarak görmeye başlamış bile.

‘İmralı süreci taktiksel’ Kemal Kılıçdaroğlu , İmralı’da başlayan yeni sürecin 2014 seçimleriyle bağlantılı taktiksel bir süreç gibi göründüğünü söylerken de yine bilgilendirilmemekten yakındı: “Bu sorunu çözmek istiyorsan buyur çöz, dedik. Ama görüşmelerde ne oluyor bilmiyoruz.”
Siz bu yazıyı okurken Kılıçdaroğlu muhtemelen Ankara’da olacak ve pazartesi günü, kurmaylarının ‘Aygün’den kurtulma planı’nı masasında bulacak. Çin’de soruları geçiştirse de Ankara’da o dosyadan kaçamayacak.

‘Yüklü bagaj’ rötarı

Kılıçdaroğlu’yla beraber Çin’e giden heyetin yaptığı alışverişler nedeniyle uçakta aşırı yükleme olunca, uçak yeterli yakıt alamadı ve bu nedenle Ankara’ya rötarlı olarak ulaştı.