Yollarda can pazarı

Facialar ayı
Trafik kazaları Türkiye'nin yakasını bırakmıyor. Hızlandırılmış tren faciası 22 Temmuz'da 38 yolcunun ölümüne yol açarken 26 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında karayollarındaki 72 kazada 131 kişi öldü.
Korkulu anlar
Aydın'da hemzemin geçitte 25 Temmuz'da 14 kişi can verdi. İstanbul'da 25 Temmuz'da 108 kişi taşıyan uçak pistten çıktı, can kaybı olmadı. Sarıgerme'de bir gün sonra düşen uçakta bir kişi öldü. Deniz otobüsündeki
kaza da yine ucuz atlatıldı.

ANKARA - Tatil sezonu nedeniyle uzun yolculuklara çıkan vatandaşlar özellikle karayollarında adeta kelle koltukta seyahat ediyor. On gün içinde meydana gelen kazalarda toplam 183 kişi öldü. İşte son on günde ulaşımdan manzaralar:
TCDD'nin İstanbul-Ankara hızlandırılmış tren seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu treni, Sakarya'nın Pamukova ilçesi yakınlarında raydan çıktı. 22 Temmuz 2004 tarihli bu kazada, hızlandırılmış trenin 38 yolcusu yaşamını yitirdi; 83 yolcu da yaralandı.
TCDD'nin İzmir-Denizli seferini yapan yolcu treni de, Aydın'daki bir hemzemin geçitte, bariyerlerin kapanmasına rağmen hatalı geçiş yapmaya çalışan 09 VE 136 plakalı minibüse çarptı. 25 Temmuz 2004'te yaşanan bu kazada; minibüste bulunan 19 kişiden 14'ü hayatını kaybetti, beşi ise yaralandı.
Ulaşımda çok ölümlü kazalar ise her zaman olduğu gibi yine karayollarında meydana geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından hazırlanan verilere göre; son bir hafta içinde (26 Temmuz-1 Ağustos), Türkiye genelinde 72 ölümlü trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda toplam 131 kişi yaşamını yitirdi, 138 kişi de yaralandı. Üstelik bunlar sadece polis bölgesinde meydana gelen kazalar. Kazalardaki ölü sayısı da sadece olay yerinde yaşamını yitirenleri yansıtıyor.
Bir günde 28 kişi öldü
29 Temmuz'da Erzincan'da meydana gelen kazada bir TIR ile çarpışan yolcu otobüsünde 27 kişi hayatını kaybederken 29 kişi de yaralanmıştı. Bu kazadan bir gün sonra ise ise Ankara Elmadağ'da hatalı sollama sonucu iki otomobil çarpışmış 10 kişi ölmüştü. Önceki gün de Afyon'da hatalı sollama nedeniyle bir kamyonun altına giren otomobilde beşi çocuk dokuz kişi hayatını kaybetmişti.
Anadolu Ajansı'nın haberine göre ise dün saat 18.00 itibarıyla yurt genelinde meydana gelen 32 trafik kazasında 28 kişi öldü, 106 kişi yaralandı.
İstanbul-Bandırma seferini yapan deniz otobüsü, önceki gün Erdek açıklarında bilinmeyen bir cisme çarptı. 400 yolcusu bulunan Hızır Reis III adlı deniz otobüsü bir anda su almaya başladı. Yolcular ve mürettebat, başka bir deniz otobüsü tarafından kurtarıldı.
Uçak pistten çıktı
Inter Havayolları'nın Düsseldorf-İstanbul seferini yapan uçağı, 25 Temmuz'da Atatürk Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra pistten çıktı. Uçak, sol lastik bağlantısını sağlayan dikmenin kırılmasıyla uzun süre kanadının üzerinde sürüklendi. THY'nin önceki günkü Frankfurt-İstanbul seferini yapmaya hazırlanan Boeing 737-800 tipi uçağı, kalkışından kısa süre önce arızalandı. Arızanın uçağın yakıt besleme sistemindeki bir valften kaynaklandığı açıklandı. THY, yolcularını, İstanbul'dan gönderdiği başka bir uçakla Türkiye'ye getirmek zorunda kaldı. Bu kazadan bir gün sonra, Cesna 172 tipi özel uçak, Dalaman Havaalanı'ndan kalkışından 15 dakika sonra Sarıgerme yakınlarında düştü. Kazada bir kişi öldü.
İlgili kurumlar sessiz
Türkiye'de taşımacılık sektörüyle Ulaştırma Bakanlığı'nın yanı sıra, TCDD, Karayolları Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Trafik, Denizcilik Müsteşarlığı, Türk Hava Yolları gibi kurum ve kuruluşlar ilgileniyor. Ancak kazaların nedenleri ve alınacak önlemler hakkında bir tartışma başlatılmıyor.