Yollarda facia

Tren, servis aracını ezdi

Ankara'da öğrenci servisi hemzemin geçitte trenle çarpıştı; yedi öğrenci hayatını kaybetti. Velilere göre kazanın nedeni sinyalizasyon olmaması. Amasya'da ise kamyon otobüsle çarpıştı: Üçü çocuk 11 can kaybı var.
Haber: ÜMİT KOZAN / Arşivi
METİN ÖZDEMİR / Arşivi

ANKARA - Ankara'nın Polatlı ilçesine bağlı Temelli beldesinde öğrenci servisinin şoförü aceleyle kontrolsüz hemzemin geçitten geçmeye kalkışınca Mavi Tren minibüse çarptı. Kazada yedi öğrenci ölürken sekiz kişi de yaralandı.
Ücret ve Yenihisar köylerinden Temelli Çok Programlı Lisesi'ne giden öğrencileri taşıyan İzzet Güler'in kullandığı 06 AD 3306 plakalı servis minibüsüne dün saat 08.25'te hemzemin geçitte İzmir-Ankara seferini yapan, makinistler Şıho Kırgül ile Adem Kaplan yönetimindeki Mavi Tren çarptı. Minibüs hurda yığınına dönerken tren 150 metre sonra durabildi.
Kazada, servis şöförünün oğlu Mehmet Güler, Hüsamettin Koç, Yalçın Koç, Ahmet Serim, Hüseyin Uçar, Lokman Demirel ve İbrahim Aktaş öldü. İzzet Güler, yeğeni Halime Güler ile öğrenciler Emine Yazıcı, Mesudiye Yiğiter, Menekşe Uçar, Dilek Demir, Emel Arıkan ve Gülümser Bilici yaralandı.
'Her yer kan oldu'
Kazanın ardından geçide 10 metre uzaklıkta bulunan okulun öğrenci ve öğretmenleri ile trenin yolcularının da aralarında bulunduğu vatandaşlar yardıma koştu. Veliler de olay yerine akın etti. Çevreye yayılan defter ve kitaplar öğrenciler tarafından gözyaşları içerisinde toplandı. İfadeleri alınan makinistler Şıho Kırgül ile Adem Kaplan serbest bırakılırken, tren yolcuları karayoluyla Ankara'ya devam etti. Mavi Tren ise başka bir lokomotif ile Polatlı Garı'na götürüldü. Dehşet verici kazayı okulun diğer öğrencileri sınıflarının penceresinden gördü. Tanık öğrencilerden Ulviye Serin, "Büyük bir gürültü oldu. Pencerelere koştuk ve kazayı gördük. Her taraf kan olmuştu, ceset parçaları vardı" dedi.
Taşımalı eğitim yapılan ve bir yıl önce eğitime açılan Temelli Çok Programlı Lisesi, kontrolsüz hemzemin geçide yaklaşık 10 metre uzaklıkta
bulunuyor. Aynı hemzemin geçitte daha önce de kazalarmeydana gelmişti. Veliler hemzemin geçitte önlem alınmamasına tepki göstererek, "Okula 10 metre mesafedeki bir yere nasıl sinyalizasyon kurulamaz. Daha önce uyardık, ancak hiç bir önlem alınmadı" dedi. Polatlı Kaymakamı Muammer Aksoy, servis şoförünün hemzemin geçitten karşıya geçerken tedbirsizlik yaptığının belirlendiğini belirterek, "Mutlaka bir tedbirsizlik ve acelecilik var. Geçidin her iki tarafı da açık bir görüş alanına sahip. Minibüs, geçide yaklaşırken karşı taraftaki bir kamyon sürücüsü tarafından selektörle uyarılmış. Ama buna rağmen geçmeye çalışmış" diye konuştu.
TCDD önlem almadı
Temelli'de iki dönemdir belediye başkanlığı görevini yürüten AKP'li Alaaddin Türkoğlu da kazanın olduğu geçitte bariyer ve sinyalizasyon sistemi kurulması için TCDD Genel Müdürlüğü'ne 1999 yılında müracaat ettiklerini, ancak bir şey yapılmadığını söyledi.