'Yolsuzluğa, yoksulluğa, savaşa hayır' mitingi

Kocaeli Sendikalar Birliği'nce binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen mitingte savaş karşıtı sloganlar atılarak hükümet istifaya çağrıldı.

Kocaeli Sendikalar Birliği'nce düzenlenen 'Yolsuzluğa, yoksulluğa ve savaşa hayır' yürüyüş ve mitingi İzmit'te yapıldı.
TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, KESK, ve KAMU-SEN, çeşitli siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri üyeleri, saat 13.00 civarında Baç kavşağında toplanarak, çeşitli sloganlar eşliğinde iki kilometre yürüyüp mitingin yapılacağı Anıtpark alanına ulaştı. Birlik ve Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kötü yönetildiğini öne sürerek, "Ülkemiz, tarihinin en acılı, en karanlık dönemlerinden birisini yaşıyor" dedi. Ülke bütçesinin yüzde 67'sinin faizlere gittiğini ifade eden Alşan, şöyle konuştu: "Türkiye Cumhuriyeti'nin 2002 yılı bütçesi, TBMM'ye sunulmadan önce IMF'ye sunuluyor. Bütçe uygulamalarının yapılacağı görüşmelere Derviş'le birlikte IMF uzmanları katılıyor. Aranızda bu durumu içine sindirebilen var mı? Ne yazık ki, ülkeyi yönetenler bu durumu içine sindirebiliyor, ne yazık ki, IMF'den aldıkları aferinle övünebiliyorlar."

'Savaşa hayır'
Demokrasiden yana olan çalışanların, terörün her türlüsünün karşısında olduğunu da dile getiren Alşan, "Ama, ülkesindeki terörü bahane ederek, silah tüccarlarının da baskısıyla dünyayı ateş içine atmaya çalışan ABD'ye koşulsuz destek verilmesine de karşıyız. Bu yüzden de savaşa hayır diyen sesleri yükselteceğiz" diye konuştu.
Bazı il milletvekilleri ve belediye başkanları ile depremzede derneklerinin de katıldığı mitingte, bazı yasak yayınlar toplanırken, bir kişi de gözaltına alındı.