Yolsuzluk algısı zayıf

Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün '2005 Küresel Yolsuzluk Raporu'nda Türkiye, 'Yolsuzluk Algılama Endeksi'nde 146 ülke arasında 77. oldu. Türkiye, Benin, Mısır, Mali ve Fas gibi ülkelerle aynı sırayı paylaştı.

İSTANBUL - Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün '2005 Küresel Yolsuzluk Raporu'nda Türkiye, 'Yolsuzluk Algılama Endeksi'nde 146 ülke arasında 77. oldu. Türkiye, Benin, Mısır, Mali ve Fas gibi ülkelerle aynı sırayı paylaştı.
Toplumsal Saydamlık Hareketi Derneği Başkanı Erciş Kurtuluş, dün basın toplantısı düzenleyerek 'Yolsuzluk Algılama Endeksi' hakkında bilgi verdi. Kurtuluş, raporun Türkiye dahil 40 ülkede 2004 yılında yolsuzlukla ilgili yasa çalışmaları ve önemli yolsuzluk olaylarının örnek alınarak hazırlandığını anlattı. Kurtuluş, bu yılki raporun ağırlıklı konusunun 'inşaat yolsuzlukları ve deprem felaketleri' olduğunu belirtti.
Raporda, Türkiye'de son bir yılda yolsuzlukla ilgili kabul edilen ve hazırlanan kanun tasarılarının da özetlendiğini belirten Kurtuluş, 'bankaların hortumlanması ve Yargıtay'la ilgili yolsuzlukların' bu çalışmada yer aldığını belirtti. Kurtuluş, '2005 Küresel Yolsuzluk Raporu'nda 'inşaat sektöründe görülen yolsuzluklar, kamu ihaleleri ve bu yolsuzlukların toplu katliama yol açan sonuçlarına' yer verildiğini ifade etti. Bu bölümde 1999 Marmara Depremi'nden sonra çekilen bir fotoğraf ile ABD'li bir uzmanın Türkiye'deki depremlere ve inşaat sektörüne
ilişkin makalesi yer aldı.
İtalya-Türkiye örneği
Kurtuluş, "Rapora göre, İtalya ve Türkiye'deki örnekler göstermektedir ki, dürüst olmayan müteahhitler, kamu denetçileri ve diğer kamu görevlileri yapı standartlarını göz ardı etmişler, sonuçta yetersiz kontroller depremdeki toplu ölümlere neden olmuştur" diye konuştu.
Türkiye daha önce açıklanan 'Yolsuzluk Algılama Endeksleri'nde de geri sıralarda yer almıştı. 2002 yılında Türkiye 102 ülke arasında 64'üncü olmuştu. Türkiye son üç yıldır Yolsuzluk Algılama Endeksi'nde 77. oluyor.
Endekste ilk sırada yer alan ülkeler ise Finlandiya, Yeni Zelanda, Danimarka, İzlanda, Singapur, İsveç ve İsviçre oldu.


    http://www.radikal.com.tr/7410917410910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.