Yolsuzluk belgesini dedesinin mezarından çıkardı

Yolsuzluk  belgesini dedesinin mezarından çıkardı
Yolsuzluk  belgesini dedesinin mezarından çıkardı
Samsun Büyükşehir Belediyesi Makina İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı'nda Ekim 2012'de ortaya çıkan 950 bin liralık yolsuzluğun belgeleri bir mezardan çıktı.

SAMSUN - Samsun Büyükşehir Belediyesi Makina İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı'nda yaşanan 950 bin tutarındaki yolsuzlukla ilgili Samsun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan davada önemli bir gelişme yaşandı. Dolandırıcılığa karıştıkları iddiasıyla yargılanan 3'ü tutuklu toplam 6 sanıktan biri olan 35 yaşındaki Mehmet T., yolsuzlukla ilgili olduğu ifade edilen belgelerin kopyalandığı flash belleği sakladığı yeri söyledi. Sanık T., dedesinin mezarına götürüldü. T., davayı aydınlatacak görüntü, ses kaydı, sahte evrakla belgelerin bulunduğunu iddia ettiği flash belleği dedesinin mezarından çıkararak savcıya teslim etti.

Samsun’un İlkadım ilçesi Derebahçe Mahallesi'nde bulunan Büyükşehir Belediyesi Makina İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı, Ekim 2012’de yolsuzluk ve dolandırıcılık olayı ile sarsılmıştı. İddiaya göre depo memuru Mehmet T. 42 ayrı sahte belge düzenleyip imzalatarak 33 yaşındaki Mustafa G.’ye ait firmadan son 2 yıl içinde piyasa değeri yaklaşık 950 bin lira olan kırtasiye malzemesi alınmış gibi gösterdi.

Olayın ortaya çıkmasının ardından yapılan operasyonda 6 kişi gözaltına alındı, zanlılardan G. ve T., tutuklanarak Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. 4 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

SUÇLAMALARI KABUL ETTİ
Davayla ilgili sanıkların yargılanmasına geçen ay Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Sanıklardan Mehmet T., hakkındaki suçlamaları kabul etmiş, 5’i ise reddetmişti. Sanık T., mahkemede yaptığı savunmasında olayla ilgili sahte belgeleri, telefon konuşmalarını, olayla ilgili görüntüleri, belediyeyi kimlerin ne kadar para dolandırdığını ispatlayacağını, delilinin yerini göstereceğini beyan etmişti.

Sanığın beyanı üzerine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde cezaevinden alınan sanık Mehmet T., Kıranköy Mezarlığı’na getirildi. Mezarlıkta geniş güvenlik önlemleri alındı. T., belgelerin bulunduğu saklı flash belliği 1995 yılında vefat eden dedesi Kamil Topçu’ya ait mezarın baş tarafından çıkararak savcıya teslim etti. Beyaz bir poşetteki plastik su şişesinin içine gizleyip gömdüğü flash bellek, cumhuriyet savcısına teslim edildi. Davanın ikinci duruşması ağustos ayında yapılacak.

FATİH YALÇINER / CİHAN