Yolsuzluk operasyonunda çok tartışılacak belge: İki savcı imzası şart!

Yolsuzluk operasyonunda çok tartışılacak belge: İki savcı imzası şart!
Yolsuzluk operasyonunda çok tartışılacak belge: İki savcı imzası şart!
Yolsuzluk soruşturmasını yürüten Savcı Celal Kara'nın yanına iki savcının daha atanmasından sonra Başsavcı Turan Çolakkadı tarafından savcılara bir yazı gitti.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Yazıda “Mukteza tayininde ve herhangi bir hususta hukuki ihtilaf olduğu taktirde görevli 3 cumhuriyet savcısından ikisinin imzasıyla işlem yapılacaktır” deniliyor.

BU SORUŞTURMAYA DARBE

Avukat Ömer Kavili bunun soruşturmaya doğrudan müdahale anlamına geldiğini ve aynı zamanda savcılara tehdit olduğunu ifade ediyor: "Bu soruşturmaya darbedir. Asıl soruşturma savcısı Celal Kara, devre dışı bırakılıyor. Celal Kara, görüşünü diğer iki savcıya veya iki savcıdan birine kabul ettiremez ise asla karar veremeyecektir."

Soruşturmayı başlatan her bir savcının yanına yeni görevlendirilen iki savcının görevlendirilmesi ve Başsavcı'ya getirilecek konuların, 3 savcıdan ikisinin mutabakatı ile getirilmesinin istenmesi de soruşturmaların kontrolünün Zekeriya Öz'den alınıp bizzat Başsavcı Turan Çolakkadı'ya geçtiği anlamına geldiği belirtiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/1167083116708319

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bir yanlişlık olmasın - genco940

  yedirmezin imzası olmadan olur mu?

  o kadar basit değil! - mutlua

  Dün akşam bir Cnn haberinde şöyle diyordu: 2004 yılında AB uyum yasalarına göre yapılan bir değişiklikte Bu tür soruşturmalar için savcının üst makama bilgi vermeden istediği polis müdürünü görevlendirebileceği" yasalaşmış. Adamlar hukukun üzerinde rüzgar sörfü yapıyorlar milletim seyrediyor.

  ... - noelon

  soruşturmanın böle ahlaksızca engellenmesi, soruşturmaya böylesine hayasızca müdahale edilmesi demokratik bir huku devleti değil de 1500 sene öncesinden kalma ilkel bir kabile devleti olduğumuzun açık göstergesidir... ülke her anlanmda binlerce sene öncesine gitmiştir... devlet yönetim ahlakı binlerce senedir böylesine bir sefalet görmemiştir..

  Adaletin içerisinde adaletsizlik - cihat2561

  Adaletin içerisinde, AKP hükümeti geldikten sonra, adaletsizlik kat ve kat arttı.! Neden söylüyorum, trabzon adliyesinde zabıt katibi olarak görev yaptım. Hakkımda, mahkemeden istenilen telefon dinleme kararlarını ve diğer gizli bilgileri avukatlara servis yaptığım iddaları atıldı. Sonuç ne biliyor musunuz? Hakkımda disiplin dosyaları oluşturuldu, konu disiplin dosyasında kapatıldı. Oysaki böyle bir iddiları hiçbir zaman gerçekleştirmedim, yetkilileri şikayet ettim, içlerinde 2. sınıf bir emniyet müdürününde bulunduğu, toplam dosyada 5 isim geçen benim bu dosyam kapatıldı. Kapanacak birşey yoktur, adamlar kılıflarını uydurmuş, katip yani ben mahkeme hakiminin UYAP ŞİFRESİNİ ELE GEÇİRDİĞİM bu şifre ile birlikte karara çıkan dosyaları değiştirdiğim söylenmektedir, ortana = 0 sonuç var.! Yargılamaları için kendimi ihbar ediyorum, hakkımda soruşturma dosyası açmaya korkuyorlar. için içerisinde başsavcının ve komisyon müdürünün bulunduğu bu çirkin iftirada zarar görmesinler.

  Buddy - buster

  Bu kadar pervaszlığa pes doğrusu.Herhalde zamanı gelince bu hakim ve savcılara da bir hesap sorulacak.

  açık müdahele - thirth eye

  bu işlem açıkça bir yargı müdahelesinden öte birşey değildir.artık bu soruşturmada insanlar aklansa da bu insanlar aklandı demek olanaksız hale gelmiştir.evet belki bu insanların üzerine çamur atılmıştır fakat şimdiden bu çamurun izi değil kendisi soruşturmadaki insanların üzerinde kalmıştır.bu saatten sonra masumiyet karinesinden bahsetmek abesle iştigaldir.bu soruşturmaya en büyük haleli yine hükümet bu refleksi göstererek vermiş ve ayağina kurşun sıkmıştır.bu insanlar kamu oyu nezdinde hükümetin bu davranışından dolayı mahkum edilmiştir zaten.bundan sonraki her yargısal süreçte hükümet daha çok sorgulanır hale gelmiştir ve güvenilirliğini yitirmiştir.bu soruşturmaya kendisine bir komplo kurulduğu refleksiyle yaklaşan hükümet inandırıcılıktan yoksundur.konuya serinkanlı ve analitik bakılsaydı soruşturmayı ayrı devlet içindeki yapılanmayı ayrı ele almak gerekirdi. hükümetin komployu öne çıkarması yolsuzluğu görmezden gelmesi ve göstermek istemesinin bir sonucu olarak algılanacaktır.

  Ne ala memleket - Kerem211

  Başka memlekette olsa, isyan çıkaracak derecede göz göre göre yolsuzluğun üstü kapatılıyor, bizim memlekette yaprak kımıldamıyor. Bu ülkeden gitme isteğini pekiştirecek bir haber. Çivisi çıkmış artık bu düzenin.