Yolsuzluk operasyonunu 'çakmak kamera' hızlandırmış

Yolsuzluk operasyonunu 'çakmak kamera' hızlandırmış
Yolsuzluk operasyonunu 'çakmak kamera' hızlandırmış
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun, Muammer Güler'in oğlu Barış Güler'in, Rıza Sarraf'ın ofisi önündeki bir sivil polisin elindeki çakmak kamerayı fark etmesiyle başlatıldığı öne sürüldü.

Türkiye ’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in, 8 Ekim 2013’te Rıza Sarraf’ın ofisinden çıkarken kendisini çakmak şeklindeki kamerayla görüntüleyen polisi fark etmesi üzerine hızlandırıldığı iddia edildi.

Hürriyet gazetesinden Arda Akın’ın haberine göre olayın ardından Sarraf’ı arayan Barış Güler, ‘çakmak kameralı’ kişinin kesin sivil polis olduğunu söylüyor. Bir süre sonra da İçişleri Bakanı babasını arayıp durumu aktarıyor. Muammer Güler de “O şeyi artık kesinlikle öyle yapmayın. Ben o kişileri araştıracağım” diyor.

Operasyonun düğmesine erken basılmasına neden olaylar zinciri şöyle yaşandı; “İddiaya göre Barış Güler, 8 Ekim 2013’te Rıza Sarraf’ın bürosundan çıkarken, elinde çakmak görünümlü kamera bulunan bir kişinin etrafı görüntülediğini fark etti. Bunun üzerine Sarraf’a durumu aktaran Barış Güler, çakmakla görüntü alan kişinin kesinlikle sivil polis olduğunu söyledi. Tedirgin olduğunu ve bu işi araştıracağını söyleyen Barış Güler, durumdan rahatsızlığını belirtti. Sarraf ise Barış Güler’e nasıl bir birimin kendisini takip edebileceğini anlayamadığını aktardı.

25 Ekim’de Hikmet T. ve Barış Güler’in yaptığı başka bir görüşmede ise Hikmet T., kendilerini takip eden kişinin istihbarat ya da mali şubede görevli polis olduğunu tahmin ettiklerini söyledikten sonra, bu kişilerin ceketinin kolunda kamera bulunduğunu aktardı. Söz konusu kişilerin fotoğraflarını çektiklerini söyleyen Hikmet T. bunların büyük olasılıkla polis olduğunu anlattı.”