'Yolsuzluklara af getiriliyor'

Bahçeşehir Üniversitesi'nden Prof. Dr. Feridun Yenisey, 1 Haziran'da yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Kanunu'ndaki değişiklikle mahkemelerde süren yolsuzluk davalarına örtülü af getirildiğini söyledi.

İSTANBUL - Bahçeşehir Üniversitesi'nden Prof. Dr. Feridun Yenisey, 1 Haziran'da yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Kanunu'ndaki değişiklikle mahkemelerde süren yolsuzluk davalarına örtülü af getirildiğini söyledi. Polis Akademisi Başkanı Tuncay Yılmaz ise Türkiye'de 'hatır hukuku'nun çok yaygın olduğuna dikkat çekti.
Şükrü Balcı Polis Meslek YüksekOkulu'nda dün 'Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele' konulu toplantı düzenlendi. Polisliğe adım atmaya hazırlanan öğrencilerin dinleyici olduğu toplantıda yolsuzlukla mücadele eden Emniyet mensupları ve hukukçular bir araya geldi. Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Türkiye'de 'hatır hukuku'nun çok yaygın olduğuna dikkat çekerek, salondaki öğrencilere "Bununla bireysel olarak mücadele edemeyebilirsiniz. Gücünüz yetmeyebilir. Ama yürürlüğünü daraltın. Bunu başarırsanız toplantı amacına ulaşacaktır" dedi.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Mali Şube Müdürü Osman Balcı ise, 4422 sayılı çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadele kanunun yeni TCK ile yürürlükten kaldırılmasının organize suç örgütleriyle mücadeleyi olumsuz yönde etkileyeceğini savundu.
4422 sayılı kanunla iyi- kötü yolsuzlukla mücadele verildiğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Global Hukuk Programları (IGUL) Direktörü Prof. Dr. Yenisey de yeni TCK'yı eleştirdi. Yenisey bu yıl yeni kanunların yürürlüğe girmesiyle açılmış ve görülmekte olan davalar bakımından 'örtülü af'ın ortaya çıkacağını söyledi.
'Rüşvetçiler kurtulabilecek'
'Örtülü af' bir-iki ay içinde kendini göstereceğini savunan Yenisey şunları söyledi: "Yeni Ceza Usul Kanunu iddianamede çok değişik özellikler öngörmektedir. Yepyeni suç unsurları gelmiştir. Fiil aynı ama unsurları itibarıyla bambaşka bir suç ortaya çıkmakta. Açılmış ve devam eden davalarda eski iddianamelerle devam etmek mümkün olmayacak. Eski iddianameyi kaldırıp yenisini koymak isterseniz de, yeni ceza kanuna göre ek iddianame düzenleyemeyeceksiniz. Dolayısıyla mücadele ettiğimiz yolsuzluk fiilleri bakımından örtülü bir af ortaya çıkacaktır. Yeni TCK'daki 'rüşvet suçlarında etkin pişmanlığın' kaldırılması gerekir. Kaldırılmaması halinde rüşvet veren ve alan kişi kurtulabilecek."


    http://www.radikal.com.tr/7441367441360

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.